Iran protestuje przeciw odrzuceniu przez Arabię Saudyjską wniosku o przesłanie pomocy dla Jemenu

27 kwietnia 2015, 10:05 Alert

(IRNA/AFP/Bloomberg/Teresa Wójcik)

Zatoka Adeńska

Irański wiceminister spraw zagranicznych ds. arabskich i afrykańskich Amir Hossein Abdollahian wczoraj wyraził oburzenie z powodu odrzucenia przez rząd Arabii Saudyjskiej wniosku o przesłanie pomocy humanitarnej do Jemenu i transferu rannych cywilóww z tego kraju.

Zdaniem Teheranu, Rijad nie ma prawa dyktować swojej polityki innym państwom regionu Zatoki Perskiej. Jest to niezgodne z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych, które zabraniają ingerencji w sprawy wewnętrzne państw trzecich. W tym przypadku jest to Jemen.

Co więcej, agresja Arabii Saudyjskiej na Jemen doprowadziła do eskalacji przemocy i krwawych walk w tym kraju, co zagraża całemu regionowi?  Teheran oczekuje, że saudyjskie władze poczują się odpowiedzialne za wspieranie pokoju i bezpieczeństwa w tym regionie i podejmą w tym celu konkretne konstruktywne kroki. Zaczną i odgrywać konstruktywną rolę. Abdollahian podkreślił, że władze Iranu zawsze starały się o rozwiązywanie problemów w relacjach z Arabia Saudyjską drogą dyplomatyczną.