Rosja wróci do wymiany barterowej za ropę Iranu przez sankcje USA

8 listopada 2018, 06:30 Alert
Aleksander Nowak
Aleksander Nowak

Rosja nie uznaje sankcji USA wobec Iranu przywróconych w listopadzie. Zdaniem Moskwy nakładanie ograniczeń z pominięciem Organizacji Narodów Zjednoczonych jest niezgodne z prawem. Zamierza ona kontynuować współpracę z Teheranem.

– Należy kontynuować już opracowane mechanizmy, które pozwolą na rozwijanie współpracy z Iranem – powiedział rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak.

Minister przypomniał, że program ropa za żywność zapewnia Iranowi możliwość płacenia za wymianę handlową. – Utrzymujemy historyczne więzi handlowe z Iranem. Teheran potrzebuje naszych technologii i usług – stwierdził. Dodał, że Rosja już pomaga Iranowi między innymi poprzez budowę elektrociepłowni, torów kolejowych a także dostarcza sprzęt wysokotechnologiczny oraz produkty rolne. Według Nowaka sytuacja wokół Iranu stanowi dużą niepewność dla rynku i wzrostu gospodarczego.

Program ropa za żywność funkcjonuje od 2014 roku. Pomimo ryzyka nałożenia sankcji wobec Iranu w lipcu 2018 roku Aleksander Nowak stwierdził, że Rosja chce go kontynuować mimo, iż wygasa on z końcem 2018 roku. Iran dostarczył Rosji w lutym w ramach programu 3 mln baryłek ropy.

5 listopada zostały przywrócone sankcje amerykańskie wobec Iranu, które wprowadzają między innymi ograniczenie eksportu ropy. Administracja USA wezwała dotychczasowych klientów Teheranu o porzucenie zakupów ropy, ale udzieliła ośmiu państwom czasowych wyłączeń spod sankcji.

Neftegaz.ru/Piotr Stępiński