Total znajdzie sposób na sankcje USA albo w Iranie zastąpią go Chińczycy

1 czerwca 2018, 12:00 Alert

8 maja Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wycofuje Stany Zjednoczone z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem. Jedną z pierwszych ofiar tej decyzji jest Total. Zdaniem irańskiego ministra ds. ropy naftowej Bidżana Namdara Zanganeha, francuski koncern naftowy ma dwa miesiące na uzyskanie wyłączenia z sankcji, jakie Waszyngton zamierza nałożyć na każdą organizację zaangażowaną we współpracę z irańskimi przedsiębiorstwami.

Ropa

W 2017 roku Total podpisał kontrakt na opracowanie 11. fazy pola South Pars. Dla Teheranu był to symbol sukcesu międzynarodowej umowy o ograniczeniu irańskiego sektora nuklearnego. Pierwotnie inwestycja miała kosztować miliard dolarów. Dyrektor generalny Total Patrick Pouyanne w zeszłym tygodniu powiedział, że jedynym sposobem (mało prawdopodobnym do zrealizowania), który pozwoliłby na kontynuowanie prac w Iranie, byłoby przyznanie przez Waszyngton specjalnego zezwolenia.

16 maja rzecznik prasowy francuskiego koncernu powiedział agencji Reuters: „(…) że zgodnie z naszymi zobowiązaniami kontraktowymi wobec władz irańskich, Total współpracował z władzami francuskimi i amerykańskimi, aby zbadać możliwość zrzeczenia się projektu.(…) Uruchomiliśmy proces zaplanowany w umowie.” Zdaniem ministra Zanganeha, brak odpowiedniego zezwolenia oznacza, że w projekcie gazowym South Pars chińskie CNPC może przejąć pakiet udziałów, które obecnie należą do Totala. Dzięki temu zamiast 30. procentami udziałów, chińska spółka będzie dysponowała ponad 80. procentami.

Największe europejskie kraje uważają porozumienie nuklearne z 2015 roku za czynnik powstrzymujący Teheran od dalszych prac nad stworzeniem broni jądrowej i motywację do zintensyfikowania wysiłków, na rzecz uratowania międzynarodowego porozumienia. Unia Europejska jest ważnym kontrahentem dla Iranu. „Europa kupuje tylko jedną trzecią irańskiej ropy, ale porozumienie z Europą jest ważne dla zagwarantowania naszej sprzedaży i zabezpieczenia dla statków przewożących ropę. Inni kupujący mogą uznać to za zachętę,”- powiedział minister Zanganeh.

We wtorek 29 maja, rosyjski Łukoil poinformował, że z powodu zagrożenia sankcjami ze strony USA, zarząd firmy podjął decyzję o rezygnacji z planów dalszego rozwijania projektów w Iranie. W maju eksport irańskiego surowca nieznacznie spadł. Zdaniem ekspertów może to być pierwsza oznaka, że groźba wprowadzenia potencjalnych sankcji ze strony USA zniechęca kupujących.

Reuters/Roma Bojanowicz