Nowe porozumienie nuklearne z Iranem może być coraz bliżej

10 sierpnia 2022, 17:30 Alert

Według New York Times, po 17 miesiącach negocjacji Iran zgodził się na zarzucenie dwóch żądań, które dotychczas identyfikowane były jako główny hamulec w negocjacjach na temat nowego porozumienia nuklearnego.

Flaga Iranu. Źródło: Flickr
Flaga Iranu. Źródło: Flickr

Według źródeł gazety, Iran zgodził się na wycofanie z żądania usunięcia Korpusu Strażników Rewolucji z list międzynarodowych organizacji terrorystycznych, do której zostali wpisani przez Donalda Trumpa w 2019 roku. Teheran zgodził się również na zarzucenie żądania pisemnych gwarancji od USA, że umowa będzie honorowana przez USA również przez kolejne administracje prezydenckie w Białym Domu.

Jednak teraz pojawiło się kolejne żądanie, które może przyhamować rozmowy. Chodzi o oczekiwanie, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej nie będzie prowadziła śledztwa w sprawie odkrycia wzbogaconego uranu w irańskich zakładach jądrowych. Iran twierdzi, że nie prowadzi prac na rzecz wzbogacenia tego pierwiastka, który jest wykorzystywany m.in. przy produkcji broni jądrowej. Innego zdania jest Izrael, który uważa, że Teheran nie porzucił planów zdobycia broni jądrowej.

Pierwsze porozumienie nuklearne zostało zawarta w 2015 roku. Umowa ta umożliwiała inwestycje w Iranie i sprowadzanie surowców energetycznych z tego państwa. Dziś ten drugi element jest szczególnie pożądany w obliczu kryzysu energetycznego. Pierwsza umowa została zerwana przez Donalda Trumpa w 2018 roku, a w konsekwencji wróciły sankcje wobec Iranu blokujące eksport jego ropy.

New York Times/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Zatoka Perska to naturalny kierunek importu ropy do Polski