Zyska: Polska musi zmieniać energetykę, ale też szanować górników

11 września 2020, 11:15 Energetyka
Zyska
Fot. Ministerstwo klimatu

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska mówił o potrzebie pogodzenia jak najszybszej transformacji energetycznej ku źródłom odnawialnym (OZE) przy jednoczesnej konieczności stworzenia programu osłonowego górnictwa.

– Trwają rozmowy między związkami a partnerem jest wicepremier Sasin (wicepremier i minister aktywów państwowych – przyp. red.) który ustanowił pełnomocnika rządu ds. reformy górnictwa i energetyki opartej o węgiel. Partnerem jest już minister klimatu. Nie ma odwrotu od zmniejszenia udziału węgla kamiennego i brunatnego w miksie,  takie są trendy. Na to wszystko nakłada się polityka klimatyczna Unii Europejskiej, a my jako świadomy uczestnik chcemy przeprowadzić transformacje społeczną – powiedział minister, będący też pełnomocnikiem rządu ds. OZE.

– Trwanie przy węglu może nas zepchnąć na zaścianek, a chcemy być w czołówce produkcji nowych technologii, w gronie państw jak Francja i Niemcy. Rząd musi zbudować program osłonowy dla regionów górniczych. Na Śląsku może powstać centrum nowych technologii, specjalizacji – ocenił Ireneusz Zyska. – Odchodzimy od węgla w całej Unii Europejskiej, ale my musimy to zrobić z całym poszanowaniem dla branży i kultury górniczej.

– Po 2030 roku węgiel będzie mniejszościowym źródłem także w ciepłownictwie – zaznaczył.

Opracował Bartłomiej Sawicki