Kloc: Drugie życie Krupińskiego – Dobry program dla Śląska

20 lipca 2018, 09:30 Energetyka
węgiel węglokoks
Zwały węgla. Fot. Węglokoks

W dniu 19.07.2018 w Warszawie Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., przedstawiła wstępne założenia programu rewitalizacji Kopalni Węgla Kamiennego „Krupiński” w Suszcu. Głównym celem przedstawionego programu rewitalizacji jest zaproponowanie nowych wartości funkcjonalnych wobec obiektów i infrastruktury kopalni przeznaczonych do restrukturyzacji – pisze Izabela Kloc, poseł na Sejm i przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.

Koncepcja rewitalizacji Kopalni Krupiński stworzona została w myśl idei łączącej kilka znaczących aspektów tj.: poprawy jakości środowiska naturalnego, stworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców Gminy Suszec oraz wdrożenia innowacyjnych projektów z zakresu tzw. zielonej energii. To najlepsza z możliwych ofert dla KWK Krupiński! Dzięki inwestycjom JSW, w Suszcu powstanie, m.in. linia produkcyjna autobusów elektrycznych i napędzanych na wodór, fabryka ogniw wodorowych oraz włókien węglowych, a także Park Innowacyjności. Te inwestycje powstaną na powierzchni byłej kopalni. Największym wyzwaniem technologicznym będzie jednak zagospodarowanie podziemnego wyrobiska górniczego. W „Krupińskim” zaplanowano budowę pierwszej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej, wykorzystującej szyb kopalni. W sumie przewidywana powierzchnia terenu, która objęta zostanie programem rewitalizacji wynosi około 70 ha.

Program wpisuje się w platformę wspierającą finansowo regiony górnicze w procesie transformacji zapowiedzianą przez Komisję Europejską. Osobiście wielokrotnie na forum Unii Europejskiej zabiegałam o takie wsparcie. W dniach 10. – 12 października tego roku Sejmowa Komisja ds. UE w Brukseli spotka się z komisarzami unijnymi odpowiedzialnymi za budżet i energetykę. Będziemy aktywnie przedstawiać szczegóły programu. Pieniądze unijne będą niezbędne, by zrealizować przedsięwzięcia.

Stworzenie alternatywy dla całkowitej likwidacji Krupińskiego jakim jest program rewitalizacji, powstało w wyniku usilnych działań samorządowców gminy Suszec, związkowców, jak i przedstawicieli władz politycznych, którzy od samego początku byli zaangażowani w ratowanie funkcjonowania kopalni.

Można zatem stwierdzić, iż zaprezentowana koncepcja rewitalizacji Kopalni Krupiński, otwiera dla Gminy Suszec nowe perspektywy idące w kierunku rozwoju gospodarczego jak i społecznego. Korzyści z jej realizacji będą odczuwalne w regionie, w takich miastach jak Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Mikołów, Pszczyna. Wpisują się także w Program dla Śląska oraz w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju Premiera Mateusza Morawieckiego.