Startuje Polsko-Łotewska Izba Przemysłowo-Handlowa, która ułatwi firmom zrozumienie obu rynków

21 czerwca 2022, 07:15 Alert

Polsko-Łotewska Izba Przemysłowo-Handlowa z siedzibą w Rydze rozpoczęła działalność. Będzie zrzeszać firmy, instytucje i osoby zainteresowane rozwojem stosunków gospodarczych między Polską i Łotwą.

Flaga Łotwy łotwa
Flaga Łotwy

Wśród członków-założycieli Izby jest spółka córka Orlen Lietuva, jeden z dostawców paliw i asfaltów na rynku łotewskim, planujący również inwestycje z zakresu zielonej energii. – PKN Orlen od lat konsekwentnie inwestuje w aktywa na Litwie, wzmacniając pozycję Orlen Lietuva w regionie. Z uwagą obserwuje też rynek łotewski, na którym jest już obecny. Jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzegamy tu możliwość kooperacji w zakresie projektów nisko i zeroemisyjnych – morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru. Grupa Orlen Lietuva w ramach utworzonej właśnie Izby będzie mogła podzielić się swoimi doświadczeniami i tym samym potencjalnie zachęcić polskie firmy do szerszego otwarcia się na ten perspektywiczny rynek – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Orlen zaznacza, że celem powstającego podmiotu jest pomoc firmom w lepszym zrozumieniu specyfiki obu rynków, w rozwiązywaniu ich problemów oraz wsparcie dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność w tych krajach. Ta pomoc to m.in. ułatwianie kontaktów z potencjalnymi partnerami, dostawcami i klientami.

W 2021 roku Łotwa importowała z Polski produkty za łączną kwotę 1,9 mld euro (9,1 procent ogółu importu), zaś eksport łotewski do Polski miał wartość 701,9 mln euro (4,0 procent całości eksportu). Zmiany geopolityczne stwarzają szansę do znacznego zwiększenia wymiany handlowej i intensyfikacji współpracy gospodarczej – czytamy w komunikacie Orlenu.

PKN Orlen/Jędrzej Stachura

Orlen nie chce windfall tax, ale nie boi się zalewu tańszych paliw z Węgier