Sasin: Jesienią wybierzemy lokalizację trzeciej elektrowni jądrowej

21 lutego 2023, 09:15 Alert

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił w audycji Salon Polityczny na antenie radiowej Trójki o współpracy polsko-amerykańskiej przy transformacji energetycznej. Powiedział on, że Amerykanie “pozostają w grze” o trzecią elektrownię jądrową w Polsce, której lokalizacja ma zostać wskazana jesienią.

Jacek Sasin w Korei Południowej. Fot. Wojciech Jakóbik.
Jacek Sasin w Korei Południowej. Fot. Wojciech Jakóbik.

Sasin o współpracy energetycznej z USA

– Polska i USA współpracują przy energetyce jądrowej, wybraliśmy amerykańskiego partnera. Trwają intensywne wspólne działania Polskich Elektrowni Jądrowych i Westinghouse nad elektrownią w Choczewie. Współpracujemy również przy offshore, Orlen podpisał umowę w tym zakresie z GE. Również małe elektrownie jądrowe, SMR, to wyłącznie technologia amerykańska, na które stawiają KGHM, Azoty czy Enea. Transformacja energetyczna nie może odbyć się bez udziału firm amerykańskich – powiedział Jacek Sasin w radiowej Trójce.

– Decyzja o trzeciej elektrowni jądrowej cały czas jest przed nami. Amerykanie pozostają w grze. Jesienią wskażemy dwie potencjalne lokalizacje, z nich wybierzemy jedną i ogłosimy partnera – dodał.

Sasin podkreślił, że wojna w Ukrainie nie zmieniła myślenia Polski o bezpieczeństwie energetycznym. – Uniezależniliśmy się od importu węgla, ropy i gazu z Rosji, dokonujemy transformacji energetycznej. Wojna zmieniła jednak myślenie Europy, która zrozumiała, że projekty takie jak Nord Stream 2 były błędem – mówił.

Amerykański Westinghouse został wybrany na partnera przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w Choczewie w województwie pomorskim. Druga elektrownia jądrowa ma powstać w konińskim Pątnowie w ramach współpracy ZE PAK, Polskiej Grupy Energetycznej i koreańskiego koncernu KHNP. W planach jest także trzecia elektrownia, jednak jej dokładna lokalizacja i partner pozostają niewiadomymi.

Michał Perzyński