Jaceniuk: Priorytetem są obecnie inwestycje w bezpieczeństwo narodowe

13 lipca 2015, 11:15 Alert

(Rząd Ukrainy/Patrycja Rapacka)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że podczas roboczego spotkania (10.07) z przedstawicielami ministerstwa spraw zagranicznych, stwierdzono zgodnie, że priorytetem budżetowym dla Ukrainy jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa narodowego, co przekłada się na niezbędne wzmocnienea tej sfery w dobie konfliktu z Rosją.

Jaceniuk podczas konferencji prasowej po spotkaniu z resortem poinformował także, że plany odnośnie modernizacji uzbrojenia i zakupu dodatkowego sprzętu dla Gwardii Narodowej, mają być zrealizowane do końca 2015 roku.

Ukraiński Premier odbył spotkania z przedstawicielami organów ścigania oraz innych jednostek państwowych. Według Jaceniuka Gwardia Narodowa Ukrainy oraz organy ścigania potrzebują obecnie około 17,5 miliardów hrywień.  Po przedyskutowaniu kwestii oraz zbadaniu obecnych możliwości budżetowych ukraińskiego państwa, rząd Ukraiński zgodził się na razie na przeznaczenie około 5,5 miliardów hrywień.

– Muszę zaapelować  do wszystkich jednostek naszego państwa – tnijmy koszty. Oznacza to, że jeśli chcemy w większej części finansować armię, to niektóre opłaty niezwiązane z podstawowa działalnością różnych ministerstw powinny być rozdzielone i być przetransferowane do Ministerstwa Obrony, Gwardii Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, pogotowia oraz straży graniczne – podkreślił Arsenij Jaceniuk.