Jakie skutki wywołały wichury w energetyce?

22 lutego 2022, 06:30 Alert

W weekend przez Polskę przeszły wichury, które osiągały prędkość nawet do 160 km/h. Wskutek silnych wiatrów ponad milion odbiorców w całej Polsce było pozbawionych energii elektrycznej.

fot. Energa

Odbiorcy bez energii elektrycznej

Weekendowe zjawiska atmosferyczne przyniosły wiele pracy serwisantom sieci energetycznej. W szczytowym momencie dostępu do energii elektrycznej było pozbawionych ponad milion odbiorców. W niedzielne popołudnie, energii elektrycznej brakowało u 317 tysięcy odbiorców. Najbliższy czas nie będzie jednak spokojny, gdyż synoptycy zapowiadają kolejne wichury.

Najwięcej osób zostało pozbawionych energii w zachodniej części kraju, która jest zarządzana przez Eneę Operator. W szczytowym momencie bez dostępu do energii elektrycznej było blisko 600 tys. odbiorców. Na obszarze PGE Dystrybucja w najtrudniejszym momencie dostępu do energii elektrycznej było pozbawionych blisko 500 tys. odbiorców.

Odbiorcy znajdujący się na obszarze Energi nieco mniej odczuli skutki wichury, gdyż tylko nieco ponad 36 tys. gospodarstw było bez dostępu do energii elektrycznej.

Wskutek wichur uszkodzeniom uległy również linie przesyłowe. 15 linii uległo uszkodzeniu, są one sukcesywnie przywracane do funkcjonowania. Najwięcej linii uległo uszkodzeniu w północnej i północno-zachodniej Polsce.

Rzeczpospolita/Aleksander Tretyn

Enea Operator przywróciła zasilanie u ponad pół miliona odbiorców