Jakóbik: Kampania wrześniowa Huawei

14 sierpnia 2019, 07:30 Bezpieczeństwo
5G
fot. Pixabay

Pomimo odium związanego z zatrzymaniem szpiega Huawei w Polsce ta firma nie składa broni i rozpoczęła już kampanię medialną, której szczyt nastąpi we wrześniu na Forum Ekonomicznym w Krynicy – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Huawei w mediach polskich

Polska filia Huawei jest aktywna w mediach. Dochodzi do publikacji materiałów problemowych o sieci 5G, którą Chińczycy chcieliby budować w Polsce pomimo obaw części środowiska bezpieczeństwa, w tym polskiego kontrwywiadu. Miał on do czynienia z Huawei przy okazji zatrzymania dwóch osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Chin w styczniu tego roku. Chińczycy zamierzają przekonać Polaków, że są partnerem godnym zaufania.

Tego lata w polskich mediach można znaleźć liczne publikacje otwierające dyskusję na temat 5G, w których nie jest poruszony temat afery Huawei opisanej powyżej. To dopiero początek. Kulminacja może nastąpić podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy będącego tradycyjnie pępkiem świata gospodarczego w pierwszym tygodniu września.

Starcie w Krynicy

Huawei chciałoby budować sieć 5G w Polsce. Zdania w polskim rządzie są podzielone. To szansa na przekonanie nieprzekonanych. Tak się składa, że Huawei Polska jest partnerem komercyjnym Forum Ekonomicznego, a raport KIGEiT zostanie przedstawiony na panelu poświęconym technologii 5G. Będzie to okazja do sporu na temat percepcji chińskiej firmy w Polsce.

ISB News podaje, że Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji wraz z Fundacją Digital Poland opublikowały raport „Krótka opowieść o społeczeństwie 5.0. Czyli jak żyć i funkcjonować w dobie gospodarki 4.0 i sieci 5G” na temat wyzwań stojących przed Polską, która chce w pełni czerpać z korzyści niesionych przez gospodarkę przyszłości i sieć 5G. Huawei Polska, firma będąca jednym z członków KIGEiT – zgadza się z diagnozą i rekomendacjami zawartymi w publikacji,  które są zbieżne z wizją koncernu na temat możliwości rozwoju sieci 5G w Polsce.

Parcie na decyzję

– Polska musi przestawić się na innowacyjny sposób rozwoju. Wzrost roli cyfryzacji polega także między innymi na rozwoju sztucznej inteligencji, której obecność w naszym życiu będzie wzrastać. Jesli Polska chce być innowacyjna – a ja osobiście bardzo bym tak chciał – to musi przyśpieszyć budowę sieci 5G, by przejść do realizacji wizji społeczeństwa 5.0. Taki ruch pozwoli wykorzystywać technologie cyfrowe do zwiększenia efektywności pracy, a także rozwoju społeczno-gospodarczego i będzie silnym impulsem do dalszego dynamicznego wzrostu PKB” – skomentował dla ISBnews dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska Ryszard Hordyński.

Autorzy raportu w sposób łagodny już sugerują interpretację. – Pogarszające się stosunki pomiędzy mocarstwami, w połączeniu z brakiem spójności polityki obronnej z gospodarczą, to bariery utrudniające i opóźniające podejmowanie decyzji strategicznych, mających kluczowe znaczenie dla kosztów i tempa budowy sieci 5G i przemysłu 4.0 – piszą. Zależy im, podobnie jak Huawei, na szybkiej decyzji. Autorzy tekstu ostrzegają przed nieokreślonymi „działaniami socjotechnicznymi”. – Aby kraje UE mogły ponownie przyspieszyć, muszą rozstać się z iluzją, że możliwe jest stworzenie jednolitego rynku z półprzepusczalnymi granicami i regionalnymi prawami gospodarczymi – przekonują autorzy raportu. Czy to sugestia przeciwko blokowaniu technologii Huawei?

Warto obserwować panel poświęcony 5G w Krynicy, bo będzie okazją do zderzenia argumentów za i przeciw udziałowi Huawei w rozwoju tej sieci w Polsce. Chińczycy nie rezygnują z walki o polski rynek pomimo styczniowej wpadki.

RAPORT: Afera Huawei