Jakóbik: Plan Dudy to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa gazowego Europy Środkowo-Wschodniej

6 sierpnia 2015, 07:09 Energetyka
Korytarz Północ Południe
Korytarz Północ-Południe łączący kraje wyszehradzkie z Korytarzem Południowym. Grafika: wjakobik.com

KOMENTARZ

Wojciech Jakóbik

Redaktor naczelny BiznesAlert.pl

Dzisiaj o godzinie 10 rano w Sejmie RP, w obecności Zgromadzenia Narodowego, ma dojsć do zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy. Wcześniej zdradził on w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że rozważa pomysł stworzenia bloku państw od Bałtyku po Morze Czarne. – Państwo jest silne gdy otaczają go sojusznicy – powiedział.

Duda zapowiada współpracę z rządem RP i inicjowanie spotkań z przywódcami krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Apeluje także o włączenie Polski oraz innych sąsiadów Ukrainy w negocjacje na temat kryzysu ukraińskiego. Obecnie odbywają się one w formacie normandzkim – z udziałem Francji, Niemiec i Rosji oraz przedstawicieli Kijowa.

Współpraca państw Europy Środkowo-Wschodniej w energetyce jest najbardziej widoczna przy realizacji koncepcji Korytarza Północ-Południe, czyli sieci gazociągów w krajach Grupy Wyszehradzkiej i Chorwacji, które mają połączyć gazoporty w Świnoujściu i na wyspie Krk, w ten sposób tworząc szlak dla swobodnego przepływu gazu na osi północ-południe w opozycji do osi stworzonej w oparciu o dostawy z Rosji, czyli wschód-zachód. Korytarz pozwoli krajom Europy Środkowej i Wschodniej na odbieranie dostaw z nowych źródeł, w tym dostarczanego w postaci skroplonej do Polski oraz Chorwacji.

Poprzez budowę interkonektora gazowego z Polską Ukraina może przyłączyć swój system przesyłu gazu ziemnego (GTS) do europejskiego Korytarza Północ-Południe. Posłuży do tego rozbudowa połączenia gazowego Drozdowicze-Blicze-Wolica o długości 110 km i przepustowości 8 mld m3 rocznie na granicy polsko-ukraińskiej. Szacowany koszt projektu wynosi 245 mln euro.

Czytaj także: Wschodnioeuropejski hub gazowy czyli jak połączyć V4 z Ukrainą

W kwietniu Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach planowanej już wcześniej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt ma dofinansowanie Unii Europejskiej.

Ukraina nie ma pieniędzy na budowę własnego odcinka gazociągu. Intensyfikacja współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej może posłużyć do pozyskania tych środków z budżetu Unii Europejskiej. Kijów apelował o takie dofinansowanie. Naftogaz podpisał umowę z węgierską firmę na budowę ukraińskiego odcinka nowego połączenia gazowego z Polską.

Czytaj także: Hub gazowy czyli o czym powinniśmy rozmawiać z Ukrainą

Do końca lipca miało być gotowe studium opłacalności budowy gazociągu Polska-Ukraina. Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach ewentualnej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt Gaz-Systemu jest realizowany niezależnie od Ukraińców. Oni są odpowiedzialni za budowę swojego odcinka do Drozdowiczów.

Czytaj także: W sprawie gazociągu Polska-Ukraina piłka jest po stronie Kijowa

Gra o dostęp Ukrainy do Korytarza Północ-Południe jest warta świeczki, ponieważ Kijów oferuje dostęp do swoich magazynów gazu, które są największe w Europie. Ich wykorzystanie przez Europejczyków pozwoliłoby na gromadzenie większych zapasów przed zimą oraz manipulację nimi w zależności od warunków rynkowych na korzyść klientów rosyjskiego Gazpromu. W ten sposób można położyć podwaliny pod budowę wschodnioeuropejskiego hubu gazowego.

Ukraina potrzebuje jednak pieniędzy na modernizację systemu przesyłowego gazu oraz zakupy surowca przed zimą. Według wyliczeń Kijowa, będą potrzebne zakupy wolumenu w ilości do 6 mld m3. Trwają rozmowy na temat udziału Europejczyków w tym przedsięwzięciu. Komisja Europejska nie zadeklarowała się, czy jest gotowa do pokrycia kosztów.

Postulat aktywnej polityki zagranicznej w Europie Środkowo-Wschodniej prezydenta-elekta Andrzeja Dudy to dobra okazja do intensyfikacji prac pałacu prezydenckiego i Kancelarii Premiera na rzecz włączenia Ukrainy do Korytarza Północ-Południe. Sukces zwiększy bezpieczeństwo dostaw gazu dla całego regionu. Polacy nie mogą sobie pozwolić na bierność w tej kluczowej kwestii.