Jakubowski: LNG daje elastyczność

14 maja 2019, 11:00 Energetyka
Terminal LNG
Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

LNG zapewnia swobodę źródeł dostaw gazu, elastyczność kontraktów i elastyczny odbiór paliwa z miejsca przeznaczenia – powiedział prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Prezes Polskiego LNG stwierdził, że Świnoujście jest w tej chwili polskim oknem na świat. – Na rynku LNG widać różne napięcia – w zeszłym roku do Chin dotarły 23 dostawy LNG, to dokładnie tyle samo, ile wpłynęło do Świnoujścia od wszystkich dostawców. Jesteśmy w stanie odbierać gaz od globalnych liderów rynku – powiedział.

Jakubowski powiedział, że technologia LNG zapewnia trzy rodzaje elastyczności: – Po pierwsze, swoboda źródeł dostaw gazu, po drugie – elastyczność kontraktów i po trzecie – elastyczny odbiór LNG z miejsca przeznaczenia; ładunki mogą być regazyfikowane i wprowadzane do sieci albo przesyłane za pomocą wagonów i cystern do bardzo małych klientów, nawet indywidualnych. Dzisiaj do Świnoujścia wpłynęła 59. dostawa; spodziewamy się, że w tym roku liczba dostaw będzie rosnąć jeszcze szybciej. LNG może być wykorzystywane jako paliwo ekologiczne w transporcie zbiorowym i indywidualnym – powiedział prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski.