Janiszewski: Na Forum Gospodarczym w Toruniu nie zabraknie dyskusji o infrastrukturze

13 lutego 2014, 12:13 Drogi

– Forum Gospodarcze w Toruniu to jeden z największych kongresów gospodarczych w Polsce, miejsce dialogu o kształcie polskiej gospodarki w zglobalizowanym świecie. Zbliżająca się edycja, która będzie miała miejsce 3 i 4 marca br., będzie przebiegała pod hasłem „Integracja i Współpraca”, zaś w szczególności zajmiemy się mikro, małą i średnią przedsiębiorczością – poinformował nasz portal Jacek Janiszewski, przewodniczący Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, głównego organizatora toruńskiej imprezy.

Przypomina on, że co roku w Forum uczestniczy ponad tysiąc gości z kraju i zagranicy, wśród nich wybitne osobowości świata gospodarki, polityki, nauki i kultury.

– Stąd nasza konferencja staje się platformą służącą do wymiany doświadczeń i dostarczania najbardziej aktualnej wiedzy na tematy gospodarcze – informuje dalej Janiszewski. – Warto podkreślić, że dzięki ogromnemu zainteresowaniu mediów Forum odbija się szerokim echem w świecie i jest zaczątkiem wielu ważnych decyzji.

Podczas dwóch dni obrad odbędą się: sesja plenarna, liczne bloki dyskusyjne, spotkania biznesowe oraz imprezy towarzyszące o charakterze kulturalnym. – Z uwagi na nieustannie rosnące zainteresowanie Forum i zwiększającą się liczbę uczestników pragniemy poszerzyć nasze przedsięwzięcie o „Kiermasz Gospodarczy” odbywający się na terenie miasta – dodaje Janiszewski.

– Wśród dziesięciu bloków tematycznych tegorocznego Forum w Toruniu nie zabraknie zagadnień z zakresu infrastruktury i komunikacji oraz gospodarce wodnej – mówi dalej szef Stowarzyszenia Integracja i Współpraca. – W ich ramach odbędą się debaty dyskusyjne na następujące tematy: inwestycje infrastrukturalne szansą rozwoju regionu; inteligentne systemy transportowe przyszłością miast; szerokopasmowy internet. Jak zbudować? I po co?; reforma gospodarki wodnej; oraz gospodarcze wykorzystanie rzek w Polsce.

Zdaniem Janiszewskiego interesująco zapowiada się dyskusja nt. inwestycji infrastrukturalnych jako szansy rozwoju regionu (partnerstwa publiczno-prywatnego). Będzie miała miejsce w toruńskim ratuszu 3 marca (godz. 14-15.30). Zaś wezmą w niej udział m.in. samorządowcy (Jarosław Dąbrowski – wiceprezydent Warszawy, Adam Krzysztoń – starosta powiatu łańcuckiego, Andrzej Wyganowski – Burmistrz Stepnicy), przedstawiciele firm budowlanych (Wojciech Trojanowski – członek zarządu Strabag), instytucji państwowych (Krzysztof Michalski – prezes Agencji Mienia Wojskowego, Tomasz Szymanik prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej) i firm doradczych (Radosław Kubaś – Deloitte Polska).

– Z kolei w debacie Inteligentne systemy transportowe (ITS) przyszłością miast, również 3 marca (godz. 14-15.30), na Dworze Artusa, zapowiedzieli swój udział politycy (Zbigniew Rynasiewicz – wiceminister infrastruktury i rozwoju, Jerzy Widzyk – minister transportu w latach 2000-2001); posłowie (Stanisław Żmijan – przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, Bartłomiej Bodio – przewodniczący parlamentarnego zespołu inteligentnych systemów w transporcie); przedstawiciele biznesu (Dr Marek Cywiński – Dyrektor Generalny Kapsch Telematic Services) i instytucji społecznych (Marek Litwin – prezes Stowarzyszenia Inteligentne Systemy Transportowe) – kończy Janiszewski.