Japonia chce uruchomić kolejny reaktor jądrowy

3 lipca 2018, 14:00 Alert
atom energetyka jądrowa

Japoński operator jądrowy Tokyo Electric Power Company (TEPCO) do roku 2020 przeprowadzi badania geologiczne w rejonie Higashidori w prefekturze Aomori w celu ustalenia ile reaktorów jądrowych można będzie zbudować w tej lokalizacji.

TEPCO rozpoczął budowę elektrowni jądrowej w Higashidori w styczniu 2011 r. ale została ona wstrzymana w następstwie awarii w Fukushimie. Obecnie władze koncernu powróciły do zawieszonego projektu i podjęły decyzję o przeprowadzeniu w tej lokalizacji dodatkowych badań geologicznych.

Wydrążony zostanie dwukilometrowy tunel, który umożliwi zbadanie warstw skalnych i określenie, czy nie występuje tam aktywny uskok oraz czy możliwa będzie budowa bloków jądrowych bardziej zaawansowanych technicznie i dalsza rozbudowa elektrowni w przyszłości

Obecnie japoński operator planuje uruchomienie elektrowni wyposażonej w dwa zaawansowane reaktory z wodą wrzącą (ABWR) o całkowitej mocy 2.77 GWe. Ma być ona zarządzana przez nową firmę, którą TEPCO zamierza w roku 2020 utworzyć wspólnie z Chubu Electric Power Co., Kansai Electric Power Co., Japan Atomic Power Co. i producentami elementów elektrowni.

Japan Times/Asahi Shimbun/Mainichi /CIRE.PL