Japonia ogłosiła, że chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku

28 czerwca 2021, 16:00 Alert
Flaga Japonii. Źródło Wikicommons
Flaga Japonii. Źródło Wikicommons

Premier Japonii Yoshihide Suga zobowiązał się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 roku i osiągnięcia neutralności klimatycznej, co jest poważną zmianą stanowiska Japonii w sprawie zmian klimatu.

Neutralność klimatyczna Japonii

Tokio wcześniej twierdziło, że osiągnie neutralność klimatyczną dopiero w drugiej połowie wieku, zamiast wyznaczać wyraźny cel. Obecnie jednak Japonia dostosowuje się do Unii Europejskiej, która w zeszłym roku wyznaczyła cel neutralności klimatycznej na 2050 rok. – Reagowanie na zmiany klimatu nie ogranicza już wzrostu gospodarczego. Musimy zmienić nasze podejście na takie, że podjęcie asertywnych działań przeciwko zmianom klimatu doprowadzi do zmian w strukturze przemysłowej i gospodarce, które przyniosą ogromny wzrost – powiedział Suga.

Japonia jest piątym co do wielkości emitentem dwutlenku węgla na świecie i choć podejmowane są działania mające na celu rozwój energetyki odnawialnej, kraj planuje również budowę nowych elektrowni węglowych. Aby osiągnąć swoje cele, Suga powiedział, że kluczowe będą nowe moce w fotowoltaice, a Japonia zintensyfikuje badania i rozwój w tych obszarach, wraz z cyfryzacją japońskiego społeczeństwa.

Reuters/Energy World/Michał Perzyński

Japonia osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku