Japonia pracuje nad nową strategią energetyczną. Podstawą mają być atom i LNG

16 kwietnia 2021, 11:00 Alert

Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) przedstawiło plan wzmocnienia sektora energetycznego przez dywersyfikację źródeł energii. Ma to związek z 10. rocznicą katastrofy w Fukushimie i niedawnym kryzysem energetycznym w Teksasie, wywołanym przez anomalie pogodowe.

Flaga Japonii. Źródło Wikicommons
Flaga Japonii. Źródło Wikicommons

Strategia energetyczna Japonii

Po dwumiesięcznych badaniach METI przedstawiło zestaw krótkoterminowych i długoterminowych działań politycznych, aby zlikwidować luki w mechanizmie reagowania kryzysowego. Proponuje solidniejszy system monitorowania zapasów gazu i LNG w czasie rzeczywistym, który zapewni wczesne ostrzeżenie o niedoborach i umożliwi przedsiębiorstwom przesyłanie surowców, a także przegląd wytycznych dotyczących zamówień węgla, ropy i LNG do następnej zimy, co pozwoli na awaryjne zakupy, oraz opcje powstrzymywania nagłych niedoborów dzięki rozwiązaniom do przechowywania danych.

Jednym z przedmiotów analizy była rola energetyki jądrowej w japońskim miksie energetycznym. – Główna lekcja jest taka, że ​​nie powinniśmy polegać na jednym lub dwóch źródłach energii, aby mieć odporny system energetyczny. Żadne źródło energii nie jest idealne – powiedział Masakazu Toyoda, prezes Instytutu Ekonomii Energii w Japonii, dodając, że energia odnawialna jest bezemisyjna, ale mało stabilna w trudnych warunkach zimowych. – Ponadto gaz ziemny, który jest najczystszym spośród paliw kopalnych, może również okazać się niewystarczający, aby odpowiedzieć na gwałtowny wzrost popytu spowodowany ostrą zimą, ponieważ trudno go gromadzić – powiedział.

Zauważył on, że elektrownie jądrowe na z drugiej strony pozostały stabilne w Japonii i Teksasie z najmniejszymi wskaźnikami awaryjności wśród różnych źródeł energii. – Więc nie powiedziałbym, że główną lekcją płynącą z kryzysu energetycznego jest wartość energii jądrowej, ale uważam, że powinniśmy zwracać większą uwagę na stabilny charakter energii jądrowej jako źródła energii o zerowej emisji dwutlenku węgla. Dlatego uważam, że energia jądrowa jest ważną częścią miksu energetycznego – powiedział Toyoda.

S&P Platts/Michał Perzyński

RAPORT: Czego nauczyliśmy się 10 lat po Fukushimie?