EnergetykaRopa

Japonia złamała się i kupiła ropę od Gazpromu. Prosił o to rząd

Rafineria Taiyo Oilu. Spółka, na prośbę japońskiego rządu, przyjęła dostawę rosyjskiej ropy. Fot.: Wikimedia CC

Japoński rząd zwrócił się do rafinerii Taiyo Oilu z prośbą o zakup rosyjskiej ropy Sakhalin Blend w celu ustabilizowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Produkt powstaje w projekcie Sahalin 2, którego operatorem jest Sakhalin Energy, a w projekt zaangażowany jest Gazprom.

Taiyo Oilu, japońska rafineria, kupiła od Rosji ropę Sakhalin Blend. Reuters wskazuje, że transakcja została przeprowadzona na prośbę japońskiego rządu. Firma informuje, że zakup ma pomóc zapewnić stabilność rafinerii.

Na prośbę ministerstwa gospodarki, handlu i przemysłu podjęliśmy decyzję o przyjęciu dostawy 600 tysięcy baryłek ropy Sakhalin Blend – powiedział rzecznik Taiyo Oil w rozmowie z Reutersem.

Ostatnia transakcja tego typu odbyła się w lutym 2023 roku. Japonia należy do krajów G7, które razem z Unią Europejską zgodziły się ograniczyć import rosyjskiej ropy po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.

Od czasu wspomnianego zakupu jedynym kupcem ropy Sakhalin Blend były Chiny. Sankcje nałożone przez poprzednią administrację USA, które uderzyły w tankowce, utrudniły handel.

Japonia chce rosyjskiej ropy i gazu

Sachalin-2 na którym Gazprom wydobywa LNG, odpowiada za dziewięć procent importu tego paliwa do Japonii. Sakhalin Blend powstaje jako produkt uboczny przy wydobyciu LNG. Rząd Japonii już na początku roku zwróciło się do Taiyo Oilu o rozważenie sprowadzenia tej ropy.

Transakcja nie stanowi pogwałcenia sankcji, zawierają one wyjątek, który jest w mocy do 28 czerwca bieżącego roku i stwierdza, że Sakhalin Blend będzie sprowadzany tylko do Japonii. Według informacji, na które powołuje się Reuters ropę dostarczył tankowiec Aframax Voyager, obłożony sankcjami USA.

Rzecznik Tayo Oil przekazał, że obecnie nie ma w planach zakupu dalszy ładunków Sakhalin Blend.

Reuters / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Ceny energii będą mrożone do końca roku

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów podjęto decyzje o kontynuowaniu mrożenia cen energii dla gospodarstw domowych do końca roku. Paulina Hennig-Kloska,...

Ekspert: UE musi dopłacać do energii przez dekadę, by OZE były opłacalne

Jeżeli Europa ma zachować konkurencyjność, to będzie musiała subsydiować ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw energochłonnych i może to potrwać najbliższe...

Polska, bez tańszych magazynów energii, nie zerwie z węglem i gazem

Koszt magazynowania energii musiałby obniżyć się co najmniej czterokrotnie, aby możliwe stało się wycofanie konwencjonalnych elektrowni jako dyspozycyjnych źródeł energii...

Udostępnij:

Facebook X X X