Jasiński: Zależy nam by mieć możliwie szeroki front dostawców ropy

3 czerwca 2016, 16:15 Energetyka

– Zależy nam by mieć możliwie szeroki front dostawców, a przynajmniej szeroki przegląd sytuacji – mówił podczas walnego zgromadzenia akcjonariusz PKN Orlen prezes spółki Wojciech Jasiński, odpowiadając na pytanie o dywersyfikację dostaw ropy naftowej.

Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen. Fot. PKN Orlen
Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen. Fot. PKN Orlen

Pytany podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy o dywersyfikację dostaw ropy naftowej do PKN Orlen, prezes spółki Wojciech Jasiński przypomniał o zawartym ostatnio kontrakcie z Saudi Aramco. Nie wykluczył przy tym rozpoczęcia współpracy w zakresie technologii. „Jesteśmy największą spółką paliwową w Europie. Musimy mieć kontakty wszędzie na rynku. Saudi Aramco to największy dostawca ropy na świecie. Ale także chcielibyśmy spróbować współpracować w zakresie technologii w możliwie szerokim zakresie” – przyznał prezes płockiego koncernu.

Na pytanie o dostawy ropy naftowej z innych kierunków, jak np. Iran, Jasiński odparł: – Rozmowy są, ale wolę mówić o konkretach. Co będzie, zobaczymy. Zależy nam by mieć możliwe szeroki front dostawców, a przynajmniej szeroki przegląd sytuacji.

Z początkiem maja PKN Orlen podpisał z Saudi Aramco umowę na dostawy ok. 200 tys. ton ropy naftowej miesięcznie. Kontrakt będzie obowiązywał do 31 grudnia. W tym czasie saudyjski surowiec będzie trafiał do rafinerii grupy płockiego koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie.

Z końcem grudnia 2015 r. PKN Orlen podpisał aneks do długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej z rosyjskim koncernem Rosneft Oil Company. Porozumienie zapewnia dostawę od 18 mln ton do 25,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 26 mld zł. Dostawy będą realizowane rurociągiem od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2019 r. do rafinerii w Płocku. Spółka posiada także opcję odbioru części dostaw w gdańskim Naftoporcie lub w terminalu morskim w Butyndze na Litwie.

Oprócz aneksu do umowy z Rosneft Oil Company, PKN Orlen ma kontrakt z Tatneft Europe z siedzibą w Szwajcarii, handlowym przedstawicielem rosyjskiej spółki Tatneft, zawarty także w grudniu 2015 r. Zgodnie z tym kontraktem dostawy ropy naftowej bezpośrednio do Płocka realizowane są od 1 stycznia 2016 r. i będą trwać do 31 grudnia 2018 r. Umowa przewiduje dostawę od 3,6 mln ton do 7,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 7,4 mld zł.

PKN Orlen wielokrotnie podkreślał, że przyjęta tam „struktura dostaw umożliwi reagowanie na zmiany na rynku ropy i pozostawia przestrzeń do pozyskiwania surowca z alternatywnych kierunków”.

Źródło: CIRE.pl