Jaworska: viaTOLL za granicą pokazywany jest jako wzór

30 grudnia 2013, 12:27 Drogi
Magdalena Jaworska

– Około 600 km nowych dróg – taki jest plan rozszerzenia systemu viaTOLL na przyszły rok, tylko o drogi nowobudowane i nowooddawane do ruchu. Na dziś szacujemy ponad 1, 7 mld zł przychodów z tego systemu w przyszłym roku – mówi  w wypowiedzi dla Polskiego Radia Lublin Magdalena Jaworska, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jaworska podkreśliła, że wszędzie za granicą polski system e-myta jest pokazywany jako wzór rzeczy niemożliwych do osiągnięcia.

– System viaTOLL jest systemem bardziej skomplikowanym niż systemy bankowe. Jakby skrupulatnie porównywać problemy systemu viaTOLL do problemów systemów bankowych, to viaTOLL powinien dostawać co kwartał co najmniej złoty medal. System pobiera opłaty zgodnie z umową, zgodnie z przepisami. Przy milionach transakcji miesięcznie zapytań i skarg łącznie jest około 4-5 tysięcy miesięcznie. To pokazuje jaka jest skala ewentualnych problemów – minimalna – podkreśla Jaworska.

Urzędniczka zapowiedziała, że w 2014 r. GDDKiA planuje przetarg na wyłonienie precyzyjnego projektanta Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem.

– Co do rzeczy technicznych: bramownice i cały system viaTOLL są nasze. Pobór opłat to element ITSów, ale jest to malutki element całych tych systemów i wszystkiego, co system zarządzania ruchem ma robić. W związku z tym to będzie kwestia dopięcia się do systemu informatycznego, ewentualnie wykorzystania naszych bramownic do takich elementów, w których w przyszłości będą musiały być zamontowane – zaznaczyła Jaworska.