Jerzy Buzek został ponownie przewodniczącym Europejskiego Forum Energii

3 lipca 2019, 11:45 Alert

Jerzy Buzek pokieruje w Parlamencie Europejskim przez kolejną pięcioletnią kadencję Europejskim Forum Energii (EEF). W jego pracach udział biorą kluczowi europosłowie oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, państw członkowskich, sektora energetycznego i przemysłu energochłonnego.

Jerzy Buzek
Jerzy Buzek

Po wyborze Jerzy Buzek powiedział: „Dziękuję koleżankom i kolegom posłom za zaufanie, które pozwoli mi kontynuować mandat przewodniczącego. Rola i znaczenie EEF ciągle rośnie – wraz z całą Unią Energetyczną. W poprzedniej kadencji przyjęliśmy wiele niezbędnych rozwiązań prawnych: od Pakietu Czystej Energii i celów energetyczno-klimatycznych na rok 2030 przez rozporządzenie o bezpieczeństwie dostaw gazu – istotne w razie kryzysów energetycznych – po nowelizację Dyrektywy Gazowej, obejmującej prawem UE m.in. gazociąg Nord Stream 2. W nowej kadencji PE musimy dopilnować, by wszystkie te przepisy zostały sprawnie i w pełni wdrożone. To wielkie zadanie dla nas”.

Buzek podkreślił, że Forum koncentruje się na kwestiach szczególnie ważnych dla Polski: „Przed nami prace związane ze strategią energetyczno-klimatyczną UE do 2050 r., rozwojem odnawialnych źródeł energii i energetyki prosumenckiej, walką ze smogiem i ubóstwem energetycznym oraz zapewnieniem sprawiedliwej transformacji regionów górniczych. Wszystko to sprawy kluczowe nie tylko dla polskiej energetyki czy gospodarki i miejsc pracy – dotyczą też zdrowia i komfortu życia naszych obywateli. To będą moje priorytety, jako przewodniczącego, na kolejne pięć lat”.

Europejskie Forum Energii zrzesza posłów do PE – w roli członków – oraz ponad 80 firm i instytucji w roli członków stowarzyszonych. Z Polski są to m.in.: PGNiG, Polski Komitet Energii Elektrycznej, Orlen, Enea i CEEP.