EnergetykaInfrastrukturaOnetOZEWykop

Jest kolejna umowa polskich wiatraków na Bałtyku. Rodzima firma zbada dno

Morskie farmy wiatrowe. Fot.: WindEurope

Morskie farmy wiatrowe. Fot.: WindEurope

Kolejna polska firma weźmie udział w przygotowaniach do budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 9. Polska Grupa Energetyczna podpisała umowę z konsorcjum badawczym, które sprawdzi dno Morza Bałtyckiego pod kątem występowania niewybuchów i płytkiego gazu.

PGE Baltica podpisała umowę na prace związane z badaniem dna Bałtyku pod kątem występowania niewybuchów oraz płytkiego gazu dla projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 9. Badania przeprowadzi konsorcjum firm: pomiarowo-badawczej firmy Geo Ingenieurservice Polska z Gdyni oraz Baltic Diving Solutions z siedzibą w Rumi jako operatora floty – informuje Polska Grupa Energetyczna.

Baltica 9. Grafika: PGE Baltica
Baltica 9. Grafika: PGE Baltica

Badania geofizyczne pod wiatraki na Bałtyku

Zakres zakontraktowanych prac obejmuje wykonanie badań geofizycznych oraz przetwarzanie, interpretację i analizę zgromadzonych danych wraz z wydaniem tzw. certyfikatów ALARP (ang. as low as reasonably practicable) dla konkretnych lokalizacji na dnie Bałtyku, w których w dalszej perspektywie przeprowadzone będą badania geotechniczne. Certyfikaty te mają na celu potwierdzenie minimalizacji ryzyka wykonania odwiertu w miejscu występowania potencjalnych zagrożeń (takich jak niewybuchy czy złoża płytkiego gazu).

PGE Baltica podaje, że badania zostaną wykonane w lokalizacjach wytypowanych w poprzedzającej kampanii geofizycznej 2D UHRS, także wykonanej przez firmę Geofizyka Toruń, i są zaplanowane na trzeci kwartał 2025 roku. Pozwolą one na wstępne wytypowanie lokalizacji posadowienia fundamentów konkretnych turbin w ramach projektowanej farmy wiatrowej.

Morska Farma Wiatrowa Baltica 9 to projekt zlokalizowany na jednym z pięciu obszarów przyznanych PGE w 2023 roku. Według planów, ma powstać w odległości ok. 48 km od brzegu na powierzchni ok. 121 km2, na obszarze znajdującym się blisko realizowanych przez PGE innych projektów offshore wind oraz budowanego portu serwisowego w Ustce. Moc zainstalowana instalacji ma wynieść ok. 975 MW.

Polska Grupa Energetyczna / Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Rz: Zbyt dużo OZE w systemie. Mogą ucierpieć firmy

Według Rzeczpospolitej w przeciągu pięć lat w Polsce będzie zbyt dużo OZE, przez co planowane inwestycje będą nieopłacalne a część...

Udostępnij:

Facebook X X X