JSW rozważa zgazowanie węgla. Pomoże koncern z RPA?

27 września 2018, 10:30 Alert
JSW
Siedziba JSW. Fot. JSW S.A.

JSW, w ramach współpracy z południowoafrykańskim koncernem Sasol, rozważa powstanie na południu Polski zakładu przetwórstwa węgla na paliwa syntetyczne – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Zgazowanie węgla

Spółka podała, że JSW i JSW Innowacje planują współpracę z Sasol w transferze nowoczesnych technologii związanych z wykorzystaniem węgla oraz węglopochodnych.

„Współpraca pomiędzy polskim i południowoafrykańskim koncernem może dotyczyć przede wszystkim produkcji paliw syntetycznych w Polsce na bazie krajowego węgla. JSW w ramach współpracy z notowaną na nowojorskiej giełdzie spółką Sasol rozważa powstanie zakładu przetwórstwa węgla na paliwa syntetyczne na południu Polski” – napisano w komunikacie.

„Idea produkcji gazu z węgla w Polsce nie jest nowatorska, ale być może dzięki zaangażowaniu JSW uda się ją wdrożyć – choćby pilotażowo. (…) Oczywiście, każda inwestycja w JSW musi być poprzedzona niezbędnymi ekspertyzami dotyczącymi jej opłacalności” – powiedział cytowany w komunikacie Daniel Ozon, prezes JSW. JSW podało, że kolejnym krokiem współpracy pomiędzy firmami będzie podpisanie umowy.

Polska Agencja Prasowa