Polska przegrywa kolejną bitwę o kadm. Azoty mogą ucierpieć

16 stycznia 2018, 16:15 Alert
Grupa Azoty
fot. BiznesAlert.pl

Polska koalicja została rozbita. Rada Unii Europejskiej proponuje regulacje uderzające w Azoty.

Mandat Rady Unii Europejskiej na trilog w sprawie regulacji kadmowej zaproponuje limit w wysokości 60 mg/kg nawozów do wdrożenia za 8 lat. Takie rozwiązanie uderzyłoby w Grupę Azoty. Polska i kilka krajów chciały wyższego limitu, ale ich koalicja została podzielona. Propozycja zostanie omówiona na pierwszym posiedzeniu trialogu zapowiedzianym na 25 stycznia. Trialog jest uruchamiany po pierwszym czytaniu projektu. Daje posłowi sprawozdawcy możliwość negocjacji jego zapisów w sposób dający szansę na akceptację przez Komisję, Parlament i Radę Europejską. Przewodniczącą Parlamentarnej delegacji będzie włoska posłanka Elisabetta Gardini, która popiera stanowisko Rady w zakresie limitu kadmu.

Polscy dyplomaci wskazują, że możliwe są teraz dwa scenariusze: odrzucenie jakichkolwiek limitów (mało prawdopodobny) albo wdrożenie limitu 60 mg/kg w następne osiem lat i 40 w dwanaście lat. Warto podkreślić, że Grupa Azoty zakupiła w 2011 roku wysoko zakadmione złoża apatytów w Senegalu, co oznacza, że nowa regulacja nie pozwoliłaby im ich wykorzystać i obniżyłaby ich konkurencyjność na unijnym rynku. Co ciekawe, najmniej zakadmione złoża posiadają Finlandia i Rosja, które są posądzane o lobbing za jak najniższym limitem.

– Limit 60 mg Cd/kg P2O5 jest propozycją Rady na Trialog. Grupa Azoty podtrzymuje stanowisko, że ograniczanie poziomu kadmu poniżej 80 mg Cd/kg P2O5 nie znajduje naukowych podstaw  – informuje rzecznik Azotów, Artur Dziekański. – Dostępne badania Uniwersytetu Louven w Belgii pokazują, że przy zawartości kadmu w nawozach na poziomie 80 mg Cd/kg P2O5 brak jest akumulacji tego pierwiastka w glebie. Jednocześnie uznajemy, że stanowisko Rady to krok w kierunku dialogu że stanowiskiem PE i propozycją KE. Pierwsza sesja Trialogu odbędzie 25 stycznia, a kolejna ma odbyć się ok. 20 marca.

Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA – 16 stycznia 2018, godz. 17.05 – komentarz Grupy Azoty

Jakóbik: Kadmowe samobójstwo Azotów