Kalifornia inwestuje w elektryfikację transportu. Rusza projekt za 2,5 mld dolarów

16 lutego 2018, 16:30 Alert
1
Testy systemu eHighway Siemensa w Kalifornii. Fot. Siemens AG.

Gubernator Jerry Brown 25 stycznia 2018 roku podpisał dokument, w którym zawarte są cele dotyczące elektryfikacji transportu w Kalifornii. Celem jest 5 milionów samochodów elektrycznych do 2030 roku poruszających się po drogach stanu. Przewidziane są zachęty zarówno mające pobudzić lokalną produkcję, jak i zakup aut. 

250 tysięcy stacji ładowania 

Na realizację planu przeznaczono 2,5 miliarda dolarów. Zakłada on sfinansowanie w ciągu 8 lat 250 tysięcy stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz 200 stacji ładowania wodoru. Podejmowane działania mają wspierać osiągnięcie celów klimatycznych, ale ambicje gubernatora Browna sięgają znacznie dalej.

Poprzedni cel został osiągnięty

Poprzedni cel zakładał, że w 2012 roku po drogach Kalifornii będzie jeździć 1,5 miliona pojazdów spełniających podwyższone normy spalania. Udało się to zrealizować. Dziś celem jest ograniczenie poruszania się pojazdów, które powodują smog. Aby osiągnąć wzrost, który pozwoli realnie wpłynąć na lokalne środowisko, władze zdecydowały przygotować plan wsparcia.

Przemysł 

Kalifornia to najgęściej zaludniony stan USA, mieszka w nim ponad 40 milionów ludzi, rynek samochodowy to 14,5 miliona pojazdów. Zamówienie obejmuje wsparcie dla produkcji pojazdów elektrycznych na lokalnym rynku w wysokości 1,25 miliarda dolarów. Dzisiaj w Kalifornii sprzedaż aut niskoemisyjnych osiągnęła 5 proc.

Rappler.com/Agata Rzędowska