Novatek zbuduje na Kamczatce nowy terminal LNG

18 maja 2018, 14:45 Alert

NOVATEK zdecydował o lokalizacji terminalu do przeładunku (LNG) na Kamczatce. Będzie znajdować się w zatoce Bečevinskaya. Ogłosił to dziś pierwszy zastępca prezesa zarządu NOVATEK A. Fridman.

Zbiorniki. Fot. Novatek
Zbiorniki. Fot. Novatek

Rozpoczęły się tam prace projektowe i pomiarowe. Do budowy wykorzystane zostaną platformy pływające na podłożu grawitacyjnym, jak przy projekcie Arctic LNG-2. Wcześniej informowano, że terminal LNG zostanie zbudowany w Zatoce Mokhovaya, w pobliżu Pietropawłowsk Kamczackiego, w głębinowej, pozbawionej lodu zatoce z bezpośrednim dostępem do Oceanu Spokojnego. Fridman powiedział, że firma chce skończyć budowę obiektu w ciągu czterech lat.

W październiku 2017 r. regionalny rząd Kamczatki i NOVATEK podpisały porozumienie o współpracy w celu zbudowania terminalu morskiego do przeładunku LNG o pojemności do 20 mln ton rocznie.
Terminal do przeładunku LNG jest potrzebny firmie NOVATEK do przeładunku LNG, który będzie eksportowany z zakładu Jamał LNG do krajów regionu Azji i Pacyfiku wzdłuż północnej trasy morskiej (NSR). Jak zauważył A. Fridman, Kamczatka znajduje się w miejscu, w którym warunki lodowe się kończą i rozpoczyna się otwarte morze.

Obecnie Gazprom zajmuje się gazyfikacją regionu, rozbudowując złoża Kszukskoje i Niżne-Kwaszczyckie, położone na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Kamczatka. Produkcja na tych polach wyniosła 750 mln m sześc. gazu rocznie. Jednak pola były trudne i ubogie w zasoby, a produkcja była znacznie niższa od prognozowanych 400 milionów m sześc. rocznie. Zakłada się, że gaz odpędzający z terminalu LNG przeładunkowego będzie w stanie pokryć obecny deficyt gazu na Kamczatce.

Naftegaz/Michał Perzyński