Kamiński: Tauron szuka złotego środka między OZE a stabilnością

4 września 2019, 14:00 Energetyka

– W związku z przejściem na nowy blok w Jaworznie emisja CO2 spadnie o 30 procent. Takie rozwiązania pozwolą grupom energetycznym znaleźć złoty środek między stabilnością systemu a rozwojem OZE – powiedział wiceprezes Taurona Kamil Kamiński podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Forum Ekonomiczne w Krynicy. Fot. BiznesAlert.pl
Forum Ekonomiczne w Krynicy. Fot. BiznesAlert.pl

Mądra równowaga

– Ostatnie działania Grupy Tauron pokazują, że jesteśmy obecni w dyskusji o transformacji energetycznej. Zdrowa transformacja jest jedynym wyjściem z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw – powiedział Kamiński. – Zakup farm wiatrowych na północy Polski o łącznej mocy 180 MW oznacza, że poważnie traktujemy ogólnoeuropejskie trendy oraz oczekiwania społeczne. Podwoiliśmy nasze moce wytwórcze w wietrze, w naszym miksie OZE przekroczyły już 12 procent udziału. Wciąż nie jest to wystarczające, ale naszym celem jest 66 procent udziału OZE w miksie Tauronu do 2030 roku – dodał.

– U podstaw transformacji leży mądry bilans między źródłami konwencjonalnymi a OZE. Mogą w tym pomóc efektywne magazyny energii, które mogłyby zrewolucjonizować podejście do odnawialnych źródeł energii. Zabezpieczamy źródła odnawialne konwencjonalnymi, na przykład dzięki flagowej inwestycji w Jaworznie, gdzie budowany jest wysokosprawny blok energetyczny. W związku z przejściem na nowy blok w Jaworznie emisja CO2 spadnie o 30 procent. Takie rozwiązania pozwolą grupom energetycznym znaleźć złoty środek między stabilnością systemu a rozwojem OZE.

Tauron podwaja moce farm wiatrowych