Kamiński: Walka ze smogiem to dla Taurona historyczne wyzwanie

5 lutego 2018, 13:00 Energetyka

Intensywna walka ze smogiem, którą obserwujemy dookoła, również aktywizuje naszą działalność jako grupy. Z jednej strony wychodzimy z ofertą uświadamiającą zagadnienie i problem jako taki – do tego służy nam kampania komunikacyjna „Oddychaj Powietrzem”, która skupiała się dotychczas na kluczowych aglomeracjach, w których operuje Tauron – mówi Kamil Kamiński, wiceprezes Zarządu Tauron Polska Energia S.A..

fot. Maciej Dorosiński

Teraz, poza działaniami o charakterze edukacyjnym, promującymi postawy proekologiczne jeździmy autobusem po miastach powiatowych informując o tym, jaką Tauron ma ofertę dla klientów, która może przynieść im realne oszczędności, na przykład dzięki świeżo promowanej taryfie antysmogowej. Mamy też ofertę współpracy kompleksowej współpracy z Tauronem, jeśli chodzi o tani prąd i gaz, ale również źródła, czyli piece elektryczne, na ekogroszek i na gaz. Będziemy oferowali klientom darmowe kredytowanie tego typu urządzeń, jeśli się zdecydują współpracować z nami i z naszymi partnerami, a z drugiej strony za taką współpracę, modernizację domu i przejście na ekologiczne źródło wytwarzania energii cieplnej oferujemy dodatkowy bonus na energię elektryczną czy gaz warty kilkaset złotych.

Tauron w zeszłym roku obronił fotel lidera, jeśli chodzi o wygrywanie przetargów publicznych, jeśli chodzi o dostarczanie energii elektrycznej, ale współpraca z samorządami to dużo szerszy temat. Dotyczy to wejścia w segment szeroko rozumianego oświetlenia, czy współpracę z gminami poprzez formułę ESCO. Modernizacja całej sieci oświetlenia wiąże się z docelową oszczędnością po stronie gminy. Tego typu urządzenia dają jednocześnie daleko idące nowe funkcjonalności, których dotychczas nie kojarzyliśmy z oświetleniem miejskim, jak monitoring, instalacja czujek do badania intensywności ruchu mieszkańców – wtedy światło świeci się mocniej lub słabiej.

Efekty przychodzą stopniowo. W tej chwili jeden z naszych dużych programów, które są wpisane w szeroko rozumianą walkę ze smogiem jest program likwidacji niskiej emisji, realizowany wspólnie z Wojewódzkiem Funduszem Ochrony Środowiska, który ma budżet 250 milionów złotych, za które powstanie łącznie ponad sto kilometrów sieci ciepłowniczej, przyłączonych będzie około 1300 nowych osiedli i budynków. Nam jako wytwórcy da to dodatkowe 180 mWH ciepła produkcji rocznej. To dla nas wielkie wyzwanie i wielkie wydarzenie, bo w historii Tauronu w tak krótkim czasie i w tak krótkiej perspektywie tego typu program rozwoju sieci ciepłowniczej i ciepła systemowego nie był realizowany.