Kanada wymaga od firm, by wyliczały ryzyko związane ze zmianami klimatu

27 maja 2022, 11:00 Alert

Kanadyjski odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego opublikował projekt wytycznych, aby złagodzić ryzyko związane ze zmianami klimatu.

Flaga Kanady. Źródło: Flickr
Flaga Kanady. Źródło: Flickr

Kanada wycenia zmiany klimatu

Wytyczne wydane przez kanadyjski Urząd Nadzoru Instytucji Finansowych (OSFI) wzywają do corocznego ujawniania informacji związanych ze zmianami klimatu dotyczących zarządzania, strategii, zarządzania ryzykiem, wskaźników i celów oraz emisji gazów cieplarnianych, a także planu przejściowego od października 2023 roku. Wymaga to również od firm wprowadzenia polityk i praktyk zarządzania ryzykiem klimatycznym oraz odpowiedniego wyceniania aktywów wrażliwych na ryzyko klimatyczne. Nie przewiduje to jeszcze żadnych zmian wymogów kapitałowych w celu złagodzenia tego ryzyka, a OSFI ma przekazać więcej informacji po konsultacjach w sprawie wytycznych.

Kanada, czwarty co do wielkości producent ropy naftowej na świecie, zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku. Bank centralny kraju i OSFI poinformowały w styczniu, że plan przejścia Kanady do modelu gospodarki niskoemisyjnej stanowi poważne ryzyko dla niektórych sektorów i opóźnia działania przygotowanie mogłoby narazić instytucje finansowe i inwestorów na „nagłe i duże straty”.

Reuters/Michał Perzyński