Kanadyjczycy i Amerykanie nakazują swoim urzędnikom odinstalować TikToka

28 lutego 2023, 11:00 Alert

Władze Stanów Zjednoczonych i Kanady wydały polecenie pracownikom swoich administracji, by odinstalowali chińską aplikację TikTok ze swoich urządzeń. Jako przyczynę podali względy bezpieczeństwa i politykę prywatności.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

Kroki Kanady

Prezes kanadyjskiej Izby Skarbowej Mona Fortier wydała oświadczenie zapowiadające zakaz korzystania z aplikacji TikTok na rządowych urządzeniach mobilnych: – Rząd Kanady zobowiązuje się do zapewnienia bezpieczeństwa informacji rządowych. Regularnie monitorujemy nasze systemy i podejmujemy działania w celu wyeliminowania zagrożeń. Z dniem 28 lutego 2023 roku aplikacja TikTok zostanie usunięta z rządowych urządzeń mobilnych. Użytkownikom tych urządzeń zostanie również zablokowana możliwość pobrania aplikacji w przyszłości – czytamy. Fortier dodała, że dyrektor ds. informacji w Kanadzie stwierdził, że TikTok stwarza “niedopuszczalny poziom ryzyka dla prywatności i bezpieczeństwa”.

Zgodnie z oświadczeniem, decyzja o usunięciu i zablokowaniu TikToka z rządowych urządzeń mobilnych jest podejmowana jako środek ostrożności, szczególnie ze względu na obawy dotyczące reżimu prawnego, który reguluje informacje zbierane z urządzeń mobilnych i jest zgodna z podejściem międzynarodowych partnerów Kanady. – Na urządzeniu mobilnym metody gromadzenia danych TikToka zapewniają znaczny dostęp do zawartości telefonu. Chociaż ryzyko związane z korzystaniem z tej aplikacji jest jasne, nie mamy w tym momencie dowodów na to, że informacje rządowe zostały naruszone – czytamy.

– Dla szerszej publiczności decyzja o korzystaniu z aplikacji lub platformy mediów społecznościowych jest osobistym wyborem. Jednak wytyczne Kanadyjskiego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (Cyber Centre) organizacji Communications Security Establishment zdecydowanie zalecają, aby Kanadyjczycy rozumieli zagrożenia i samodzielnie dokonywali świadomego wyboru przed podjęciem decyzji, jakich narzędzi użyć – podaje prezes kanadyjskiej Izby Skarbowej.

USA zakazują urzędnikom TikToka

Na podobny krok zdecydowali się Amerykanie – ​Biały Dom nakazał w poniedziałek agencjom rządowym wyeliminowanie w ciągu 30 dni chińskiej aplikacji TikTok z federalnych urządzeń i systemów, przeciw czemu zaprotestował Amerykański Związek Swobód Obywatelskich (ACLU). Dyrektor Biura ds. Zarządzania i Budżetu Shalanda Young uzasadniała decyzję obawami o bezpieczeństwo amerykańskich danych. Reuters przypomina, że zakaz, zarządzony przez Kongres USA pod koniec ubiegłego roku, podąża za podobnymi decyzjami Kanady, UE, Tajwanu i ponad połowy stanów USA. Kanada w poniedziałek nakazała usunięcie TikToka ze wszystkich rządowych urządzeń mobilnych. – Zakaz wpływający na niewielką część amerykańskiej bazy użytkowników TikToka nasila dążenia do całkowitego zakazu korzystania z tej aplikacji. Obawy o bezpieczeństwo narodowe wzrosły w ostatnich tygodniach po tym, jak chiński balon dryfował nad terytorium USA – zauważył Reuters.

Postanowienie Białego Domu usprawiedliwiał główny federalny urzędnik ds. bezpieczeństwa informacji Chris DeRusha. Jest to częścią ciągłego zaangażowania administracji w zabezpieczenie naszej infrastruktury cyfrowej i ochronę bezpieczeństwa i prywatności Amerykanów – wyjaśnił DeRusha. Decyzja Waszyngtonu nie obejmuje ponad 100 milionów Amerykanów, którzy korzystają z Tik Tok na urządzeniach prywatnych lub należących do firm. Według TikToka, którego właścicielem jest firma ByteDance, obawy podsyca dezinformacja. Zaprzeczył jakoby używał aplikacji do szpiegowania Amerykanów. We wtorek komisja spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA ma głosować nad projektem ustawy, która dałaby prezydentowi Joe Bidenowi uprawnienia do zakazania korzystania z Tik Toka na wszystkich urządzeniach w USA. W poniedziałek ACLU wezwał Kongres Stanów Zjednoczonych, aby nie zakazywał używania TikToka. – Zakazanie TikToka naruszyłoby wynikające z Konstytucji prawa pierwszej poprawki milionów Amerykanów, którzy używają tej aplikacji do codziennego wygłaszania swoich poglądów – przekonywał ACLU na Twitterze.

Rząd Kanady/Reuters/Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński