font_preload
PL / EN
Alert 20 września, 2017 godz. 12:45   
Avatar
KOMENTUJE: viden

Kanada i USA zbudują w Polsce małe reaktory modułowe? „Perspektywy są zachęcające”

Small Module Reactor SMC Małe reaktory modułowe są znacznie tańsze niż duże elektrownie atomowe (fot. Terrestrial Energy)

Za dwa lata otrzymamy zgodę na komercyjne wdrażanie małych reaktorów jądrowych – powiedział podczas panelu „Perspektywy wspólnego rynku energii” na konferencji Nafta Gaz Chemia 2017 Simon Irish, prezes Terrestrial Energy. Debata była poświęcona różnicom w miksach energetycznych poszczególnych krajów oraz o możliwościach rozwoju gazu i atomu w polskiej energetyce.

W USA firma Terrestrial Energy współpracuje ze spółkami, które mogą zaimplementować takie technologie. Jak dodał,  skala projektu jest bardzo ważna, chodzi o zmniejszenie emisji gazów o 80 proc. w 2050 roku. Dodał, że „będziemy stosować wszystkie możliwe rozwiązania, a atom da nam stabilność i wzrost”. Pojawia się pytanie, jaki typ energii i technologii ma być wykorzystany. Dodał, że wiele z technologii jądrowych daje odpowiedź na zapotrzebowanie rynku.

Dodał, że jego firma buduje reaktory o mocy 4 GW. USA i Kanada dają 1 mld dol. gwarancji pożyczki na realizację tego projektu do lat 20. XXI wieku. Dodał, że ta technologia będzie bardzo konkurencyjna.

Mały reaktor modułowy – koszty

Pytany przez moderatora, czy małe reaktory modułowe są szansą dla takich krajów jak Polska, powiedział że zaletą są koszty, sięgające miliarda, a nie wielu miliardów dolarów. – A więc partnerzy są w stanie zaryzykować. Firma jest w stanie zbudować reaktor w pięć lat, a przez kolejne lata można dobudowywać nowe reaktory – powiedział.

Artur Różycki, dyrektor departamentu strategii, rozwoju i innowacji w spółce Energa SA. Pytany o technologię powiedział, że jeśli chodzi o moce 200 MW to reaktor ten nie jest mały, ale jest pytanie o miejsce w systemie. – Chodzi o koszty: czy nie lepiej będzie budować dużą elektrownię jądrową? – pytał. Zaletą, jak powiedział, jest mniejszy koszt. Powiedział, że należy się temu przyjrzeć, a „perspektywy są zachęcające”.

BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki