Kanada i USA zbudują w Polsce małe reaktory modułowe? „Perspektywy są zachęcające”

20 września 2017, 12:45 Alert
Small Module Reactor SMC
Małe reaktory modułowe są znacznie tańsze niż duże elektrownie atomowe (fot. Terrestrial Energy)

Za dwa lata otrzymamy zgodę na komercyjne wdrażanie małych reaktorów jądrowych – powiedział podczas panelu „Perspektywy wspólnego rynku energii” na konferencji Nafta Gaz Chemia 2017 Simon Irish, prezes Terrestrial Energy. Debata była poświęcona różnicom w miksach energetycznych poszczególnych krajów oraz o możliwościach rozwoju gazu i atomu w polskiej energetyce.

W USA firma Terrestrial Energy współpracuje ze spółkami, które mogą zaimplementować takie technologie. Jak dodał,  skala projektu jest bardzo ważna, chodzi o zmniejszenie emisji gazów o 80 proc. w 2050 roku. Dodał, że „będziemy stosować wszystkie możliwe rozwiązania, a atom da nam stabilność i wzrost”. Pojawia się pytanie, jaki typ energii i technologii ma być wykorzystany. Dodał, że wiele z technologii jądrowych daje odpowiedź na zapotrzebowanie rynku.

Dodał, że jego firma buduje reaktory o mocy 4 GW. USA i Kanada dają 1 mld dol. gwarancji pożyczki na realizację tego projektu do lat 20. XXI wieku. Dodał, że ta technologia będzie bardzo konkurencyjna.

Mały reaktor modułowy – koszty

Pytany przez moderatora, czy małe reaktory modułowe są szansą dla takich krajów jak Polska, powiedział że zaletą są koszty, sięgające miliarda, a nie wielu miliardów dolarów. – A więc partnerzy są w stanie zaryzykować. Firma jest w stanie zbudować reaktor w pięć lat, a przez kolejne lata można dobudowywać nowe reaktory – powiedział.

Artur Różycki, dyrektor departamentu strategii, rozwoju i innowacji w spółce Energa SA. Pytany o technologię powiedział, że jeśli chodzi o moce 200 MW to reaktor ten nie jest mały, ale jest pytanie o miejsce w systemie. – Chodzi o koszty: czy nie lepiej będzie budować dużą elektrownię jądrową? – pytał. Zaletą, jak powiedział, jest mniejszy koszt. Powiedział, że należy się temu przyjrzeć, a „perspektywy są zachęcające”.

BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki