Karczyński: ABW w biurach Kompanii Węglowej

27 sierpnia 2014, 08:50 Energetyka
Maciej Karczyński

– 26 sierpnia br. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w ramach prowadzonego przez prokuraturę w Katowicach śledztwa, przeszukali siedzibę Kompanii Węglowej S.A oraz biura jednej z należących do niej kopalń – informuje rzecznik ABW ppłk Marek Karczyński.

– W 2014 r. ABW uzyskała informację o możliwych nieprawidłowościach w sektorze górniczym, którą następnie sprawdzono i poszerzono. Zgromadzony materiał przekazano do prokuratury, która zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez Zarząd Kompani Węglowej S.A. Śledztwo powierzono katowickiej delegaturze ABW. W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że zarząd spółki naraził firmę na wielomilionową szkodę majątkową. Nieprawidłowości miały mieć miejsce przy okazji umowy na sprzedaż gazu niskometanowego przez oddział KWK „Brzeszcze” oraz budowę tam stacji odmetowowania – podaje w komunikacie.

– Wczesnym rankiem na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach funkcjonariusze tamtejszej delegatury ABW weszli do pomieszczeń Kompanii Węglowej S.A. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację mogącą mieć związek z prowadzonym śledztwem – dodaje Karczyński.

Źródło: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego