font_preload
PL / EN
Energetyka Ropa 11 grudnia, 2014 godz. 9:19   

Karpiński: Ekspansja polskiej petrochemii

Włodzimierz Karpiński fot. Ministerstwo Skarbu Państwa

– Polskie firmy z branży chemicznej i petrochemicznej są obecne na wszystkich kontynentach. Jesteśmy ekspansywni. Plany Orlenu, Lotosu czy Azotów wykraczają poza nasz i europejski rynek. Wyzwaniem dla branży jest dziś współpraca ze światem nauki. A warto współpracować, bo dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe jest zwiększanie marży i obniżanie kosztów. To staje się kluczową sprawą – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa otwierając Konferencję Nafta/Chemia 2014.

Dodał, że dobrym przykładem takiej współpracy jest podpisana podczas Konferencji Nafta/Chemia 2014 umowa między Zakładami Chemicznymi Police wchodzącymi w skład Grupy Azoty,  a Instytutem Nowych Syntez Chemicznych. W tej spółce, dzięki inwestycji wartej 46 mln zł. zostanie zwiększona i zoptymalizowana produkcja amoniaku.

– Współpraca Azotów z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych dowodzi, że warto inwestować we własne  badania, które polepszają i rozwijają produkcję. Ministerstwo Skarbu Państwa inicjuje i wspiera tego typu projekty. Innowacyjność to klucz do wzrostu wydajności i tworzenia nowych miejsc pracy – dodał minister Karpiński.

Konferencja Nafta/Chemia była poświęcona sektorowi naftowo-chemicznemu. W jej ramach odbyły się debaty publiczne z udziałem najważniejszych przedstawicieli branży. Organizatorem konferencji była Grupa PTWP.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa