Karpiński: Elektrociepłownia Łagisza przy wsparciu PIR

21 marca 2014, 11:37 Energetyka

TAURON Polska Energia i Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały porozumienie w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie. PIR sfinansuje ten projekt w połowie – zaangażowanie finansowe osiągnie maksymalny poziom 750 mln zł.

–  Inwestycje spółek Skarbu Państwa pobudzają wzrost gospodarczy Polski. W ciągu ostatnich sześciu lat nasza gospodarka wzrosła o prawie 20 proc., podczas gdy całej Unii skurczyła się o 0,8 proc. Wzrost napędzają i będą napędzać inwestycje w polską energetykę, takie jak ta w Łagiszy. Inwestycje na skalę, jakiej dotąd nie było – powiedział w Będzinie Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

W ciągu sześciu lat nakłady na rozbudowę mocy wytwórczych wyniosą 30 mld zł. Dzięki temu powstaną nowoczesne bloki o łącznej mocy 5000 MW.

– Za kilka lat będziemy mieli najnowocześniejsze moce wytwórcze w Europie. Wśród nich blok gazowo-parowy w Łagiszy, który zacznie działać za 4 lata. W miejsce czterech wyeksploatowanych bloków węglowych powstanie jeden supernowoczesny, o mocy 413 MW, spełniający wszystkie parametry ekologiczne i przepisy unijne – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Nowy blok w Łagiszy zapewni utrzymanie dostaw ciepła do 700 tysięcy mieszkańców na terenie Aglomeracji Śląskiej. W szczytowym momencie na placu budowy będzie pracowało 500 osób.

–  Właśnie po to stworzyliśmy PIR – żeby pobudzać polską gospodarkę i realizować projekty ważne dla bezpieczeństwa i jakości życia Polaków – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Dzięki obecnemu zaangażowaniu PIR może powstać nowa infrastruktura o wartości sięgającej 5 mld zł. Analizowane są kolejne projekty o wartości 10 mld zł.

Nowy blok w Łagiszy zastąpi obecnie użytkowane bloki węglowe o mocy 120 MW. Będzie spełniać wszystkie normy środowiskowe, redukując w ten sposób poziom emisji do atmosfery dwutlenku węgla, tlenków siarki, pyłów i tlenku azotu.

Przekazanie bloku do eksploatacji planowane jest na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2018 roku.

Projekt budowy bloku w Elektrowni Łagisza jest trzecią inwestycją przy udziale wsparcia finansowego ze strony PIR. W październiku ub. r. PIR nawiązał współpracę z Grupą Lotos w zakresie finansowania projektu związanego z zagospodarowaniem złoża ropy naftowej B8 na Morzu Bałtyckim. Ponadto PIR w ramach pierwszej umowy w trybie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego uzupełnił kapitał na budowę elektrociepłowni w Olsztynie.