Tusk: Będziemy opierać energetykę o węgiel

18 kwietnia 2014, 10:20 Energetyka

Przedstawiciele spółki Tauron Wytwarzanie podpisali z konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa umowę na budowę węglowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Wartość umowy to prawie 5,4 mld zł brutto. To największa inwestycja Tauronu – zapewni 5 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię.

– Ta inwestycja, podobnie jak budowa bloków w Opolu czy Kozienicach, pokazuje, że bardzo serio traktujemy zobowiązanie, że będziemy opierali nasze dalsze działania w sektorze energetyki o polski węgiel – powiedział premier Donald Tusk podczas wizyty w Jaworznie.

Elektrownia w Jaworznie to doskonały przykład na to, że polskie spółki energetyczne skutecznie realizują swoje strategie. To trzecia inwestycja z wielkiej energetycznej trójki, czyli elektrowni kluczowych dla zabezpieczenia dostaw energii dla Polaków. Nowe bloki w Jaworznie, Opolu i Kozienicach budowane przez największe polskie spółki energetyczne, będą miały łączną moc prawie 4 tys. MW. Pozwoli to na zapewnienie dostaw prądu dla około 7 mln gospodarstw domowych. Te inwestycje to także mocny impuls dla naszej gospodarki. Dzięki nim powstają tysiące miejsc pracy – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Nowy blok w Jaworznie będzie zużywał 2,7 mln ton węgla roczne, co oznacza, że przy wydobyciu takiej ilości węgla będzie pracowało 3 tys. górników. Zatrudnienie w szczytowym momencie na placu budowy bloku wyniesie 2,5-3 tys. osób.

W ciągu najbliższych sześciu lat spółki z udziałem Skarbu Państwa zainwestują w moce wytwórcze ok. 30 mld zł.  W ciągu kilku lat powstaną nowoczesne bloki o łącznej mocy 5000 MW, co stanowi 13 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.  Od 2007 r. powstały już nowoczesne elektrownie konwencjonalne i niekonwencjonalne o mocy ok. 1700 MW.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, nowopowstające bloki energetyczne będą wykorzystywać węgiel, jako podstawowy surowiec energetyczny, jednocześnie spełniając surowe wymogi ochrony środowiska.

Oprócz realizowanych inwestycji w bloki energetyczne na węgiel kamienny w Kozienicach i Opolu, trwa budowa elektrociepłowni gazowo-parowych w Stalowej Woli, Włocławku i w Rzeszowie. Ponadto w zeszłym miesiącu wmurowany został kamień węgielny w elektrociepłowni w Tychach.

Nowy blok o mocy 910 MW zastąpi obecnie eksploatowane instalacje Elektrowni Jaworzno III, które zostaną wycofane z użytkowania po 2016 r.