Karpiński: PIR chce się zaangażować w finansowanie instalacji propylenu Grupy Azoty

19 maja 2015, 14:08 Energetyka

Grupa Azoty wybuduje w Policach do 2019 r. nową instalację do produkcji propylenu. W finansowanie tego przedsięwzięcia zaangażują się Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) w ramach programu „Inwestycje Polskie”.

fot. Ministerstwo Skarbu Państwa

– Finansowanie tego strategicznego dla całego polskiego sektora chemicznego przedsięwzięcia to dobry przykład realizacji celu, do którego został powołany program Inwestycje Polskie, czyli umożliwienia realizacji inwestycji, które przyczyniają się do szybszego rozwoju polskiej gospodarki – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Inwestycja, która jest warta prawie 1,7 mld zł, będzie realizowana w formule project finance.

– To wymaga długoterminowego finansowania, o które na rynku – nie tylko polskim – jest zdecydowania trudniej, niż w przypadku kredytów udzielanych na kilka lat. Tę lukę wypełnia właśnie program Inwestycje Polskie. PIR to wiarygodny i stabilny partner dla podmiotów planujących wielomiliardowe inwestycje – powiedział minister.

Włodzimierz Karpiński zaznaczył, że obecność PIR w tym projekcie pokazuje, że jest to bardzo perspektywiczny biznes, gwarantujący efektywne wykorzystanie majątku Skarbu Państwa w procesie rozwoju całego sektora chemicznego w Polsce.

– To także przykład połączenia myśli inżynieryjnej z nowymi technologiami. Nowoczesna reindustrializacja przy wykorzystaniu polskich instytucji sprawi, że nasza gospodarka stanie się konkurencyjna na rynkach światowych. Dzięki temu polscy pracownicy będą mogli zarabiać podobnie, jak na Zachodzie Europy. Przy budowie tej instalacji pracować będzie około 1000 osób, a po jej uruchomieniu na stałe zatrudnionych zostanie ok. 200 osób – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Dotychczas w ramach programu „Inwestycje Polskie” udzielono finansowania dla 121 projektów o łącznej wartości prawie 24 miliardów złotych.

Wartość instalacji do produkcji propylenu w technologii odwodornienia propanu, realizowanej przez grupę Azoty Police, to prawie 1,7 mld zł. Udział PIR w inwestycji nie spadnie poniżej 25 proc. Budowa innowacyjnego zakładu, to jeden z kluczowych elementów strategii Grupy Azoty na lata 2015-20.

W ramach podpisanej umowy, Grupa Azoty Police, Grupa Azoty ZAK i PIR określą zasady, w oparciu o które wypracują szczegóły warunków finansowania inwestycji. Police zobowiązały się do przygotowania w terminie do sześciu miesięcy struktury projektu i struktury jego finasowania, Police będą sponsorem projektu, a ZAK – inwestorem branżowym. Preferowanym inwestorem finansowym w spółce celowej zostanie PIR.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa