Kartel naftowy nie pomoże Europie szkicującej embargo unijne na ropę z Rosji

12 kwietnia 2022, 07:00 Alert

Unia Europejska zabiega o alternatywne źródła ropy naftowej rozważając embargo unijne na dostawy z Rosji. Nie może póki co liczyć na kraje porozumienia naftowego OPEC+.

Siedziba OPEC w Wiedniu. fot. BiznesAlert.pl
Siedziba OPEC w Wiedniu. fot. BiznesAlert.pl

– Każdy nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji, który nie dotyczy ropy naftowej, zostanie przyjęty w Moskwie z uśmiechem – przekonywał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w kolejnym wystąpieniu z 11 kwietnia.

Komisarz do spraw energii Unii Europejskiej Kadri Simson odwiedziła Wiedeń, gdzie rozmawiała z kartelem naftowym OPEC. – Mogłoby potencjalnie dojść do zniknięcia ponad 7 mln baryłek dziennie rosyjskiego eksportu ropy i paliw w wyniku obecnych i przyszłych sankcji, czy też innych działań dobrowolnych – przyznał sekretarz generalny OPEC Mohammed Barkindo. – Biorąc pod uwagę obecny przegląd zapotrzebowania, ten wolumen byłby prawie niemożliwy do zastąpienia – przekonywał.

OPEC, którego kraje należą do porozumienia naftowego OPEC+ z udziałem dwunastu producentów spoza kartelu, w tym Rosji, odmawia dodatkowego zwiększenia podaży ropy w celu obniżenia rekordowych cen baryłki. USA i Międzynarodowa Agencja Energii zaapelowały o dodatkowe dostawy. Możliwość wprowadzenia embargo unijnego za atak Rosji na Ukrainie oraz kolejne zbrodnie wojenne powoduje, że Unia Europejska zabiega o większą podaż z państw kartelu.

Unia Europejska miała przekonywać OPEC, że jest w stanie zwiększyć podaż dzięki wolnym mocom wydobywczym. Jednakże Barkindo przekonywał, że obecne wahania na rynku ropy nie wynikają z czynników fundamentalnych, a OPEC+ ma na nie ograniczony wpływ. Ta grupa zwiększa stopniowo wydobycie w zgodzie z porozumieniem naftowym i nie zamierza póki co dodatkowo podnosić podaży.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej miało zakończyć się informacją, że Komisja Europejska przygotuje szkic embargo unijnego na ropę z Rosji. Europa liczy na dostawy spoza Rosji między innymi dzięki zwiększonej podaży z USA. Toczą się także rozmowy na temat zniesienia sankcji wobec Iranu, który mógłby zapewnić więcej ropy, która ma charakterystykę podobną do rosyjskiej w przeciwieństwie do lekkich mieszanek z Bliskiego Wschodu czy Ameryki Północnej. Australia, Kanada, USA i Wielka Brytania wprowadziły już embargo na ropę rosyjską przez mniejszą zależność od tego surowca.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Embargo na surowce Rosji pomoże gospodarce (ANALIZA)