Produkty firmy Kaspersky Lab wycofane z sieci sklepów Best Buy

12 września 2017, 14:00 Alert

Amerykańska sieć sklepów z elektroniką Best Buy przestała sprzedawać oprogramowanie antywirusowe rosyjskiej firmy Kaspersky Lab. Firma nie podała oficjalnie przyczyn podjęcia takiej decyzji. Według portalu The Verge jest to związane z podejrzeniami o współpracę Kaspersky Lab z rosyjskimi służbami.

Best Buy
Best Buy to jedna z największych sieci zajmujących się sprzedażą elektroniki (Wikipedia/CC)

Zarówno Best Buy, jak i Kaspersky Lab potwierdziły, że kontrakt został zerwany, ale nie podały przyczyn. Jednocześnie rosyjska firma podkreśliła, że nie wyklucza ponownego podjęcia współpracy w przyszłości. Spółka Kaspersky Lab zapewnia, że jej oprogramowanie będzie dostępne w Stanach za pośrednictwem innych sklepów.

Best Buy, jedna z największych amerykańskich sieci zajmujących się sprzedażą elektroniki i oprogramowania, oferuje swoim klientom możliwość wymiany produktów Kaspersky Lab. Mają na to 45 dni.

Producent popularnego oprogramowania antywirusowego od dawna jest oskarżany o bliskie związki z rosyjskimi służbami. Amerykańskie władze bardzo poważnie podchodzą do tego tematu. W lipcu amerykańscy senatorowie zaproponowali, by produkty Kaspersky Lab nie mogły być stosowane przez żadną instytucję podległą Pentagonowi. Z kolei niedawno agenci FBI spotykali się z firmami z branży technologicznej i energetycznej, ostrzegając je przed ryzykiem związanym z używaniem rosyjskiego oprogramowania.

Firma odpiera zarzuty i twierdzi, że nic jej nie łączy z Kremlem ani żadną z rosyjskich służb.

Bloomberg: Kaspersky współpracował z rosyjskimi służbami

The Verge