Kasprzak: Polska potrzebuje szybko nowych mocy energetycznych

4 marca 2014, 13:47 Energia elektryczna
Mieczysław Kasprzak

– W Polsce potrzebny jest zrównoważony miks energetyczny. Wobec wydarzeń na Wschodzie jest to szczególnie widoczne. Dlatego każda możliwość pozyskania nowych mocy dla naszego systemu elektroenergetycznego powinna być wspierana przez państwo – powiedział Mieczysław Kasprzak, były wiceminister gospodarki i poseł na Sejm RP. Był on uczestnikiem Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej w Krakowie.

– Polska poszła bardzo restrykcyjnie z ustawą krajobrazową. To było odczuwalne w wielu branżach. Środowisko jest ważne ale istotny jest także rozwój gospodarczy. Kluczowe są racjonalne działania w tym zakresie – ocenił rozmówca BiznesAlert.pl.

Uspokoił także, że w Polsce nie należy spodziewać się rewolucji energetycznej a zwolennicy energetyki odnawialnej tego nie oczekują. – OZE mają osiągnąć tylko 15 procent, absolutnie nie 100 procent udziału w miksie. To mit. Są nowe technologie, z których należy korzystać. Węgiel będzie funkcjonował w energetyce przez dziesiątki lat ale w przyszłości zastąpią go nowe technologie, niekoniecznie wiatraki. Nie należy się obawiać tych zmian. 80 procent udziału w miksie to naprawdę dużo – mówił Kasprzak.

Wspomniał także o warunkach wsparcia OZE, które gwarantują zyski Polsce. – Wiatraki mogą produkować Polacy. W Gdańsku jest taka firma, będą następne. Ważne, aby inwestowali krajowi przedsiębiorcy którzy dadzą miejsca pracy, wypracują dochód i zapłacą podatki u nas. Te urządzenia muszą być nowoczesne, aby uniknąć sprowadzania sprzętu z demobilu w Niemczech. Zabezpieczyliśmy się przed tym – wyliczał nasz rozmówca.