Katar wkracza do gry o minerały krytyczne we współpracy z USA
Katar zainwestował w inicjatywę wspieraną przez USA, mającą na celu zmniejszenie dominacji Chin w zakresie minerałów kluczowych dla czystej energii, co stanowi pierwszą tego rodzaju współpracę między państwem zachodnim a krajem Zatoki Perskiej.
Skarb państwowy Kataru zgodził się zainwestować 180 mln USD w TechMet, dubliński wehikuł inwestycyjny w dziedzinie górnictwa, wspierany przez Amerykańską Korporację Finansową na rzecz Rozwoju Międzynarodowego, bank rozwoju USA. Inwestycja Katarskiego Funduszu Inwestycyjnego jest znaczącym momentem w geopolitycznej walce między USA a Chinami o kontrolę nad dostawami pierwiastków ziem rzadkich, litu i kobaltu, używanych do zasilania samochodów elektrycznych – pisze Financial Times.
Administracja prezydenta USA Joe Bidena zintensyfikowała wysiłki mające na celu przejęcie dominacji Chin nad minerałami krytycznymi i uczyniła to jednym z głównych celów strategicznych w przechodzeniu na energię odnawialną. Jednym z filarów tych wysiłków jest próba przekonania Arabii Saudyjskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich do wykorzystania ich finansowej siły do inwestowania w amerykańskie inicjatywy wydobycia i przetwarzania minerałów krytycznych do użytku przemysłowego.
Bogate państwa Zatoki Perskiej mają nadzieję stać się dużymi graczami na rynku minerałów krytycznych, wykorzystując swoją neutralność w geopolitycznym konflikcie między USA a Chinami na swoją korzyść. Katar jest określany przez USA jako główny sojusznik spoza NATO. Ma również dobre relacje z Chinami, które są jednym z największych nabywców katarskiego skroplonego gazu ziemnego.
Kraj azjatycki odpowiada za około 90 procent światowego rafinowania pierwiastków ziem rzadkich i przetwarza 68 procent światowego kobaltu, 65 procent niklu i 60 procent litu klasy akumulatorowej do samochodów elektrycznych. Daje to Chinom dużą przewagę w produkcji zaawansowanej technologii. Inwestycja 180 mln USD jest częścią szóstego rundy finansowania o wartości 300 mln USD, którą doradzał Rothschild. Podnosi ona wycenę TechMet do dobrze ponad 1 miliard USD.
US DFC zgodziła się zainwestować 50 mln USD w tę rundę. Kolejne 70 mln USD zostało pozyskane od innych inwestorów i biur rodzinnych, w tym S2G Ventures, ramienia venture capital rodziny Waltonów, założycieli Walmart.
Financial Times / Mateusz Gibała
Ambicje NATO nie wystarczą, aby podbić Arktykę na pohybel Rosji