Kazatomprom i Rosatom rozmawiają o współpracy w sferze infrastruktury dla energetyki jądrowej

27 lipca 2015, 09:00 Alert
Zdjęcie: Kazinform – International News Agency
Zdjęcie: Kazinform - International News Agency

(Inform.kz/Patrycja Rapacka)

Dyrektor spółki Kazatomprom Askar Zhumagalijew spotkał się z dyrektorem generalnym Rosatomu Siergiejem Kirijenko podczas wizyty kazachskiej delegacji w Moskwie. Rosja i Kazachstan dyskutowały na temat wzajemnej współpracy w sferze energetyki atomowej.

Zhumagalijew oraz Kirijenko stwierdzili zgodnie, że dla obu państw istotna jest współpraca w zakresie energetyki, w szczególności w sferze atomowej. Kazachskie media informują, że wymieniono opinie na temat postępów w stosunkach między dwoma stronami, które skupiają się na wykorzystaniu energii atomowej w celach pokojowych.

Jednym z głównych tematów dyskusji była współpraca w dziedzinie wzbogacania uranu. Podczas spotkania poruszono też kwestię spełnienia wymagań rosyjskich reaktorów odnośnie użycia kazachskiego uranu. W 2014 roku przedsiębiorstwa Karatau, Akbastau oraz Zarechnoe wspólnie wyprodukowały ponad 4 500 ton uranu. Poza tym, strony omówiły też współpracę w dziedzinie alternatywnych źródeł energii i produkcji rzadkich odmian metali.

Po spotkaniu Zhumagalijew zaprosił dyrektora Rosatomu do udziału w pracach EXPO-2017, które ma odbyć  się w dniach 10 czerwca – 10 września 2017 roku w Astanie.

Więcej informacji:

Rosatom: Do 100 mld dolarów na program nuklearny dla RPA

Rapacka: Rosatom chce otworzyć w Finlandii furtkę do Europy

Rosatom wesprze rozwój energetyki jądrowej w RPA