W tym roku rozstrzygnięcie losu atomu

4 kwietnia 2018, 12:00 Alert
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii

Jeszcze w tym roku ma nastąpić rozstrzygnięcie ws. budowy polskiej elektrowni jądrowej. To konieczne, jeśli Polska chce dotrzymać porozumień z Komisją Europejską – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Projekt budowy polskiej elektrowni atomowej będzie kontynuowany, wynika to z ważnych porozumień z KE i deklaracji, jakie złożył polski rząd Komisji Europejskiej przed notyfikacją rynku mocy.

Tchórzewski, który był gościem konferencji Europower, powiedział dziennikarzom w kuluarach, że projekt polskiej atomówki będzie kontynuowany. Rozstrzygnięcie musi nastąpić w tym roku, jeżeli chcemy dotrzymać ustawy – powiedział.

Minister: są wątpliwości w KE

W marcu br. minister mówił, że jeśli chodzi o polski projekt jądrowy, rozmawiamy o kwocie 70-75 mld zł. Dodał, że Polska jest w stanie podołać tej inwestycji, ale finansowanie jest trudne ze względu na wysokość kwoty.

– W zakresie naszych możliwości poradzenia sobie z takimi wydatkami, jak energetyka jądrowa, są wątpliwości w KE. Mimo wszystko jednak dalej wyciągają do nas rękę i za to jestem KE wdzięczny. (…) Słucha się naszych argumentów. Mają dla nas czas. To świadczy, że jesteśmy traktowani jako poważny partner i jestem wdzięczny, że takie podejście istnieje – powiedział wtedy minister energii.

Polska Agencja Prasowa