Bruksela chwali Polskę i krytykuje Nord Stream 2

6 grudnia 2017, 18:15 Energetyka

Komisja Europejska bardzo dobrze ocenia dialog energetyczny z Polską i dostrzega wolę modernizacji naszego sektora energetycznego. Uważa również, że budowa gazociągu Nord Stream 2 jest sprzeczna z celami Unii Energetycznej.

Dominique Ristori / fot. Wikimedia Commons
Dominique Ristori / fot. Wikimedia Commons

W rozmowie w rozmowie z Euractiv.com szef Dyrektoriatu Generalnego ds. Energii (DG Energy) Dominique Ristori odniósł się do zaostrzającej się polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. W tym kontekście zwrócił uwagę na to, że coraz więcej państw postanowiło zrezygnować z węgla. – To nowe zjawisko. W nieodległej przeszłości wiele państw zdecydowało się na to aby w okolicach 2025 roku zrezygnować z węgla. To będzie miało wpływ na światowy miks energetyczny, na sektor gazu oraz odnawialnych źródeł energii – przekonywał Restori.

Unia Europejska chce pomóc regionom górniczym

Jego zdaniem niezwykle istotne znaczenie będzie miało to aby ułatwić transformację energetyczną, w szczególności w regionach górniczych. W tym celu 11 grudnia w Strasburgu ma zostać uruchomiona nowa inicjatywa Coal Regions in Transition Platform, która ma być przeznaczona dla regionów górniczych ale także dla tych charakteryzujących się wysoką emisją CO2. Zapytany o propozycje jakie Komisja Europejska ma dla tych regionów stwierdził, że do Polski oraz Słowacji zostały wysłane zespoły. Według niego Bruksela zamierza włączyć w proces wszystkie zainteresowane strony tj. rząd, regiony, miasta oraz spółki. – Ważne jest aby to gdy zamykamy kopalnie określić wszystkie możliwości w danym regionie – powiedział. Zwrócił przy tym uwagę na pozytywną reakcję ze strony Polski, Słowacji ale również niektórych regionów w Niemczech.

Komisja Europejska chwali Polskę

– Polska jest jednym z dwóch krajów w Unii Europejskiej, która buduje elektrownie węglowe. Odnoszę odwrotne wrażenie. Polska stoi przed nowymi wyzwaniem transformacji energetycznej, nie mając na myśli nowych elektrowni węglowych ale ma na uwadze modernizację swojego sektora energetycznego. Polska jest w specyficznej sytuacji ponieważ 80-85 proc. energii produkuje z węgla. Chce jednak otworzyć drzwi dla modernizacji swojego sektora energetycznego zwracając jednocześnie uwagę na rozwiązania – stwierdził rozmówca portalu Euractiv.com.

Jednocześnie podkreślił, że Komisja Europejska ,,prowadzi bardzo pozytywny dialog energetyczny z Polską.” – Z sukcesem zakończyliśmy proces legislacyjny nad pakietem dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego. Również dzięki pozytywnemu udziałowi Polski. Mamy świetny dialog z Polską – powiedział.

W trakcie rozmowy z Euractiv.com szef Dyrektoriatu Generalnego ds. Energii (DG Energy) został również zapytany o budowę kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. Jego zdaniem magistrala nie przyczyni się do dywersyfikacji dostaw co jest jednym z priorytetów Unii Energetycznej a zwłaszcza w sektorze gazu ziemnego. Po za tym, jak zapowiedział Ristori, rurociąg nie może liczyć na wsparcie finansowe ze środków unijnych. Po raz kolejny podkreślił, że Nord Stream 2 nie może powstawać wyłącznie w oparciu o rosyjskie prawo. – Właśnie dlatego Komisja zdecydowała się przedstawić projekt zmiany dyrektywy gazowej – stwierdził.