KE potwierdza: Ukraińskie gazociągi to bezpieczna trasa dostaw gazu do Europy

11 sierpnia 2017, 09:00 Alert

Komisja Europejska przeprowadziła udane testy ukraińskiego systemu przesyłu gazu przed nadchodzącym sezonem grzewczym – przekazał ukraiński koncern energetyczny Naftogaz. Wyniki testów będą jednym z argumentów Kijowa podczas trójstronnych rozmów pomiędzy Ukrainą, UE a Rosją ws. dostaw surowca w okresie zimowym.

fot. Gazprom

W ramach współpracy między Ukrainą i Komisją Europejską, która ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw gazu, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji-Wspólnego Centrum Badawczego (DG-JRC) Komisji Europejskiej wraz z przedstawicielami Naftogazu, Ukrtransgazu oraz Ministerstwa Energetyki i Przemysłu Węgla przeprowadziły ocenę możliwych scenariuszy kryzysowych, dotyczących zakłóceń w dostawach gazu ziemnego na Ukrainę.

Dostawy gazu przez Ukrainę bezpieczne

-Analiza ta została przeprowadzona zgodnie z metodologią i standardami UE, które są również odzwierciedlone w Ustawie Ukrainy o rynku gazu ziemnego – podaje Naftogaz. Spółka podała, że testy zakończono z sukcesem.

Jak podkreśla spółka, ma ona na celu zidentyfikowanie zagrożeń dla systemu przesyłowego Ukrainy w sezonie grzewczym 2017-2018 r. Ma także posłużyć do analizy scenariuszy kryzysowych, ich prawdopodobieństwa i skutków oraz udoskonalić modele, które pozwalają przewidzieć różne wydarzenia. Są one oparte na rzeczywistych warunkach eksploatacji systemu.

– Wyniki zostały wykorzystane do opracowania środków zapobiegawczych, które mają uczynić ukraiński system gazociągów bardziej odpornym na sytuacje kryzysowe. Generalna Dyrekcji-Wspólnego Centrum Badawczego przygotuje również zalecenia dotyczące poprawy ustawodawstwa Ukrainy, w tym Krajowego Planu Działań (odpowiednik planu awaryjnego w państwach członkowskich UE) oraz przepisów bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego (równoważnych do planu działań zapobiegawczych w krajach członkowskich UE).

Beneficjentem oceny jest Ministerstwo Energetyki i Przemysłu Węglowego Ukrainy jako centralny organ wykonawczy odpowiedzialny za monitorowanie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego. Projekt jest projektem realizowanym w ramach pomocy technicznej, oferowanej przez Komisję Europejską. Jest to drugi rok jego realizacji w ramach trzyletniego planu współpracy, zapoczątkowanej w 2016 roku.

Generalna Dyrekcja – Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej jest organem Komisji zapewniającym wsparcie dla reagowania kryzysowego w sektorze gazowym we wszystkich państwach członkowskich UE.

Jesienną rozmowy trójstronne dot. bezpieczeństwa dostaw gazu

Przypomnijmy, że rosyjskie media poinformowały, że Unia Europejska miała zaproponować Moskwie, aby konsultacje na temat tranzytu gazu przez Ukrainę rozpoczęły się w październiku tego roku. Zdaniem resortu stan infrastruktury przesyłowej na Ukrainie pogarsza się z roku na rok. Rosyjska gazeta „Wzgliad” informowała, że we wrześniu Rada UE ma omówić mandat Komisji Europejskiej ws. negocjacji warunków budowy Nord Stream 2. Udane testy sieci przesyłowej na Ukrainie mogą podważyć jeden z podstawowych argumentów Federacji Rosyjskiej, która podkreśla, że zwiększenie przesyłu gaz do Europy szlakiem północnym, a więc przez Nord Stream oraz mającym powstać Nord Stream 2, jest konieczne, ponieważ ukraiński system przesyłowy zagraża bezpieczeństwu dostaw. Udane testy przeprowadzone przez Komisję i stronę ukraińską podważają tę tezę.

Naftogaz/Bartłomiej Sawicki