KE przygotuje kompromisowe porozumienie gazowe dla Rosji i Ukrainy

25 marca 2015, 10:21 Alert
Maros Sevcovic

(Patrycja Rapacka)

Komisja Europejska na podstawie propozycji wysuniętych przez Federację Rosyjską oraz Ukrainę stworzy kompromisową wspólną koncepcję w związku z gazowym porozumieniem w celu zaproponowania jej na następnym trójstronnym spotkaniu KE-Rosja-Ukraina. – Termin szczytu nie jest do tej pory znany – powiedział dla Ria Novosti wiceszef KE, Marosz Szefczovicz.

– Termin spotkania nie jest wyznaczony. Zgodziliśmy się,  że my przedstawimy rosyjskim i ukraińskim partnerom dopełniające kwestie o tym, jak przyszłe porozumienie powinno wyglądać. My oczekujemy, że partnerzy odpowiedzą na to a my postaramy się przygotować w toku działań kilka kompromisowych propozycji dla obu stron. Co do tej pory uzgodniliśmy? Spróbujemy spotkać się razem w kwietniu, jednak data nie jest jeszcze wyznaczona – poinformował polityk odpowiadając na pytanie, czy data kolejnych trójstronnych rozmów jest  już określona.

Rosja, Ukraina oraz Komisja Europejska na ostatnim trójstronnym spotkaniu (20 marca br.) nie mogły dojść do finalnej części rozmów w kwestii energetycznego sporu. Państwa ustaliły, że grupa ekspertów powinna opracować szczegóły nowego gazowego porozumienia i przedstawić projekt dokumentu na  najbliższym szczycie, który prawdopodobnie odbędzie się w kwietniu.

Przedstawiciel ukraińskiego Ministerstwa Energetyki  Władimir Demczyszyn ogłosił, że szczyt KE-Ukraina-Rosja odbędzie się 13-14 kwietnia w Berlinie, z kolei Minister Energetyki Rosji Aleksander Nowak powiadomił, że takiego terminu nie ustalono.