font_preload
PL / EN
Alert 13 czerwca, 2019 godz. 7:00   

KE walczy o termin rozmów o dostawach gazu przez Ukrainę i Nord Stream 2

Marosz Szefczowicz COP24 Marosz Szefczovicz. fot. COP24

13 czerwca w Moskwie odbędą się rozmowy wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza z ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem o terminie rozmów procesu trójstronnego KE-Ukraina-Rosja na temat dostaw gazu przez Ukrainę po 2019 roku.

Kontrakt przesyłowy Gazprom-Naftogaz obowiązuje do końca tego roku. Komisja Europejska i Ukraina chcą doprowadzić za pomocą negocjacji do podpisania nowego porozumienia zgodnego z przepisami unijnymi, najlepiej na dekadę. Rosjanie chcą porozumienia tymczasowego lub przedłużenia obowiązującego kontraktu, który nie jest zgodny z przepisami Unii Europejskiej chroniącymi przed nadużyciami monopolistów, jak Gazprom.

– Odbędę dwustronne spotkanie z ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem. W centrum spotkania będzie szereg spraw strategicznych, jak konsultacje trójstronne o gazie, które mają zapewnić dalsze dostawy długoterminowe z Rosji przez Ukrainę do UE po 2019 roku. Z tego powodu omówię ze stroną rosyjską możliwe terminy następnego spotkania na poziomie ministerialnym i eksperckim, a potem porozmawiam o nich ze stroną ukraińską – zdradził Szefczovicz cytowany przez TASS.

Pierwotnie następne spotkanie miało odbyć się w maju, a potem w czerwcu. Do tej pory nie został ustalony nowy termin negocjacji w ramach procesu trójstronnego. Opóźnienie działa na korzyść Rosjan, którzy chcą zastąpić szlak ukraiński dostawami przez Nord Stream 2, który miał być gotowy z końcem 2019 roku, ale również będzie opóźniony.

TASS/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 jest opóźniony. Potwierdzają to dokumenty