Kraje unijne chcą, by Komisja zapewniła wsparcie wodoru

16 czerwca 2020, 10:45 Alert

Sześć krajów Unii Europejskiej: Niemcy, Francja, Austria i kraje Beneluksu (Belgia, Holandia i Luksemburg) wezwało do przyjęcia przepisów na poziomie Unii Europejskiej i zwiększenia unijnych funduszy na wsparcie wodoru w ramach walki z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa.

Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu
Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu

Wsparcie dla wodoru

Komisja Europejska zobowiązała się tego, że wsparcie dla gospodarek państw członkowskich będzie się skupiać na obszarach, które przyczynią się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dużą część z tego stanowić ma wodór, który może być wytwarzany w sposób bezemisyjny ze źródeł odnawialnych i wykorzystany do transportu, przemysłu i magazynowania energii. Ministrowie ds. energii z Niemiec, Austrii, Francji, Holandii, Belgii i Luksemburga stwierdzili, że finansowanie to musi być poparte przepisami.

We wspólnej deklaracji wezwali oni Komisję do „przedstawienia terminowego planu działania, a następnie wniosków legislacyjnych w celu umożliwienia elastycznego, dostosowanego do celu podejścia regulacyjnego i stymulowania płynnego rynku wodoru w nadchodzących latach”. Ich kraje wezwały do ​​ustanowienia celów UE w zakresie produkcji wodoru na 2030 roku oraz systemu zachęt, by inwestować w to paliwo. Obecnie UE zużywa około 8 milionów ton wodoru rocznie, z których większość pochodzi z gazu ziemnego, a nie z energii odnawialnej.

Niemcy i Holandia ogłosiły już strategie krajowe. W zeszłym tygodniu Niemcy obiecały 9 miliardów euro z pakietu ratowania gospodarki na zwiększenie produkcji czystego paliwa wodorowego.

Reuters/Michał Perzyński

Kędzierski: Wodór ma być ropą naftową XXI wieku. Niemcy chcą być liderem (ROZMOWA)