Kellner: Niemcy muszą szukać nowych źródeł gazu, ale powinny się też skupić na wodorze

12 kwietnia 2022, 07:20 Energetyka

– Nie możemy skoncentrować dostaw gazu tylko na Holandii czy Norwegii. Jednocześnie istnieje również wielka lokalna szansa, jeśli skupimy się na dekarbonizacji i ekologicznym wodorze – powiedział Michael Kellner (Zieloni), sekretarz ministerstwa gospodarki niemieckiego landu Brandenburgia w rozmowie z Nord Kurier.

Flaga Niemiec. Fot. freepik.com.
Flaga Niemiec. Fot. freepik.com.

Niemcy szukają nowych źródeł gazu

– Codziennie pracujemy, aby jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich dostaw energii. Z węglem i ropą damy radę w tym roku, ale z gazem potrwa to dłużej. Szukamy nowych dostawców wszystkich tych surowców i pracujemy nad niezbędną infrastrukturą. Jesteśmy również w bliskim kontakcie z Komisją Europejską, ponieważ oczywiście współpracujemy z naszymi europejskimi partnerami w celu dalszego zaostrzenia sankcji – powiedział polityk.

– Gdyby to zakończyło wojnę, natychmiast zakończylibyśmy import surowców energetycznych, ale niestety tak nie jest. Putin napełnił swoje kufry wojenne. Codziennie pracujemy, aby uwolnić się z uścisku importu rosyjskiego i robimy to w ścisłej współpracy z naszymi partnerami europejskimi – dodał.

– Teraz staramy się jak najlepiej radzić sobie z obecną sytuacją. Nie możemy skoncentrować dostaw gazu tylko na Holandii czy Norwegii. Dlatego musimy rozmawiać ze wszystkimi. Jednocześnie istnieje również wielka lokalna szansa regionu Uckermark i Meklemburgii-Pomorza Przedniego, jeśli skupimy się na dekarbonizacji i ekologicznym wodorze – dodał.

– W Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Brandenburgii mamy dużo energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Mamy problem z przetransportowaniem go. Mamy rurociąg EUGAL z Lubmina do granicy czeskiej. Moglibyśmy wykorzystać ten rurociąg do transportu zielonego wodoru. Wtedy sami stalibyśmy się dostawcami energii – dodał.

Opracował Michał Perzyński

Władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego chcą, by w ich landzie powstał terminal LNG