Kemp: Po zniesieniu sankcji Iran może szybko zwiększyć eksport ropy

16 lipca 2015, 14:46 Energetyka

Analityk rynku surowców Reutersa John Kemp oblicza kiedy i na jakich warunkach będzie możliwy powrót Iranu z eksportem ropy naftowej na światową agorę.

Zdaniem eksperta Iran mógłby zwiększyć wydobycie ropy naftowej o 1 mln baryłek dziennie w ciągu roku jeśli sankcje zostaną rzeczywiście zdjęte i znajdzie kupców na surowiec.

Zastrzega on, że dane na temat planów odwiertów są tajne, przez co szacunki mogą być niedokładne. Dopuszcza jednak możliwość, że Iran z wyprzedzeniem przygotował sektor na otwarcie eksportu. – Otwarcie na nowo ośrodków wydobywczych jest łatwiejsze niż prowadzenie nowych odwiertów – przyznaje.

– Wydaje się, że Iran nadal ma możliwości potrzebne do powrotu wydobycia sprzed wprowadzenia sankcji w relatywnie krótkim czasie, głównie poprzez reaktywację prac na istniejących odwiertach i zwiększanie wydobycia na działających. W takim wypadku kraj powinien być w stanie podnieść wydobycie i eksport o od 800 tysięcy do 1 mln baryłek w ciągu 6 do 12 miesięcy po zniesieniu sankcji – ocenia Kemp.

Unia Europejska zdecydowała, że sankcje wobec Iranu pozostaną zawieszone do 14 stycznia przyszłego roku – poinformowała Rada UE. W komunikacie podała, że zawarte we wtorek porozumienie ws. irańskiego programu nuklearnego pozwala Unii podjąć konieczne przygotowania do wdrożenia nowego, uzgodnionego z Iranem, planu działań – informował EurActiv.pl.

Liczące 109 stron porozumienie kończy 12-letnie międzynarodowe napięcie wynikające z realizacji irańskiego programu nuklearnego. Planowano co prawda, że zostanie ono zawarte jeszcze w pierwszym kwartale tego roku – ramowe warunki porozumienia Iranu uzgodniono już w kwietniu – ale negocjacje się przeciągały i konsensus udało się osiągnąć dopiero teraz.

Iran ma zrezygnować z militarnych aspiracji nuklearnych, dzięki czemu zdjęte zostaną – rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ – nałożone na ten kraj gospodarcze i finansowe sankcje. Umożliwi to Iranowi otwarcie się na zachodnich inwestorów i długo wyczekiwany tam wzrost gospodarczy. Sankcje mają być znoszone od pierwszego półrocza przyszłego roku, ale zostaną przywrócone, jeśli Teheran nie będzie realizował zobowiązań.

UE już na początku zeszłego roku zawiesiła zakaz transportu i ubezpieczania dostaw irańskiej ropy do odbiorców, a także zakaz importu, nabywania i transportu irańskich produktów petrochemicznych. Zawieszony został ponadto zakaz udostępniania statków, co pozwala na transport ropy i produktów petrochemicznych.

Został również zdjęty zakaz handlu złotem i metalami szlachetnymi zarówno z irańskim rządem, jak i instytucjami publicznymi oraz bankiem centralnym Iranu. Podniesiono także próg dopuszczalnych transakcji finansowych z Iranem.

Umowa zawarta z Iranem po dwóch latach trudnych negocjacji i ostatnich 18-dniach nieprzerwanych rozmów w Wiedniu, uniemożliwia Teheranowi produkcję bomby atomowej w zamian za stopniowe i odwracalne znoszenie sankcji poważnie ograniczających rozwój gospodarczy. Krytycy tej umowy studzą jednak entuzjazm i przypominają, że w przeszłości Iran wielokrotnie nie dotrzymywał swoich zobowiązań.