Komisja Europejska zezwoliła na wsparcie Rafako kwotą 22 mln euro

10 sierpnia 2022, 15:00 Alert

Rafako jest zagrożone bankructwem i liczy na wsparcie Taurona. Ostatnio spór między spółkami przeniósł się do sfery medialnej, przez co powstało wiele kontrowersji. 

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Najnowszą tego typu sytuacją był artykuł Onetu z dnia 8 sierpnia informujący o awarii bloku funkcjonującego w elektrowni w Jaworznie. Tauron wydał oświadczenie w którym zdementował informację o rzekomych zakłóceniach w produkcji, a winą za przekazanie portalowi nieprawdziwych informacji obarczono Rafako.

Finansowe wsparcie dla spółki

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, plan udzielenia przez Polskę około 22 mln euro pomocy restrukturyzacyjnej spółce Rafako. Środek ma na celu pomoc w częściowym sfinansowaniu planu restrukturyzacji i przywróceniu długoterminowej rentowności spółki do końca 2024 roku. Rafako działa w sektorze energetycznym, ciepłowniczym, naftowym i gazowym. Jest m.in. wykonawcą bloków energetycznych i producentem urządzeń związanych z wytwarzaniem energii.

Komisja podała, że Polska przedstawiła środki mające na celu ograniczenie zakłóceń konkurencji, potencjalnie wynikających z udzielenia pomocy publicznej. Są to: zbycie przez Rafako oddziału autobusów elektrycznych, zajmującego się rozwojem i produkcją tych pojazdów oraz zakaz nabywania przez firmę udziałów w jakiejkolwiek spółce na czas trwania restrukturyzacji. KE uznała, że pomoc jest konieczna i odpowiednia, aby zapewnić Rafako przywrócenie długoterminowej rentowności. Ponadto pomoc przyczynia się do zielonej transformacji energetycznej Polski, ponieważ spółka opracowuje i dostarcza unikalne technologie, poprawiające efektywność środowiskową niektórych z największych elektrowni i projektów w Polsce. Komisja uznała również, że pomoc jest proporcjonalna, ponieważ Rafako i jego wierzyciele pokryją około 65 procent oczekiwanych kosztów restrukturyzacji, w szczególności poprzez sprzedaż aktywów i umowę restrukturyzacyjną zadłużenia.

Polska Agencja Prasowa/Jakub Sadowski

Jest ugoda Taurona z Rafako o zakończeniu problemów Jaworzna do końca października